Egy ipari üzemben váratlanul baleset történt: egy munkavállaló maró vegyi anyaggal érintkezett - fennáll a bőr, a szem és a nyálkahártyák kémiai égési sérülésének veszélye. Ez a forgatókönyv hangsúlyozza a maró és irritáló anyagok biztonságos kezelésének fontosságát. Ebben a cikkben átfogó áttekintést adunk az olyan maró hatású anyagokról, mint a savak és lúgok, és kiemeljük a jogszabályi kereteket. Megtudhatja, hogyan ismerhetőek fel a maró hatású anyagok és hogyan kezelheti őket biztonságosan, illetve, hogy milyen egészségügyi veszélyeket jelentenek, és hogyan védheti meg magát és másokat. A cégnél használt veszélyes anyagokkal kapcsolatos ezen ismeretek segítségével (az ellenőrző listával együtt) minimalizálhatja a kockázatokat, és hozzájárulhat a biztonságos munkakörnyezethez.
A maró hatású anyagok, más néven korrozív anyagok olyan anyagok, amelyek tartósan károsíthatják a felületeket és a szöveteket, és a „maró anyagok” GHS05 piktogrammal vannak jelölve.
Ide tartoznak a savak, mint például a sósav, a lúgok, mint például a nátronlúg, valamint az oxidáló és a vízzel reakcióképes anyagok, amelyek különböző formában lehetnek jelen.
A maró hatású anyagok súlyos bőrirritációt, szemsérülést és légzőszervi károsodást okozhatnak, közülük a lúgok számítanak veszélyesebbnek a mélyebb hatású tulajdonságaik miatt.
A GHS/CLP rendelet szerint osztályozzák őket, és szigorú előírások vonatkoznak rájuk, beleértve pl. a kémiai biztonságról szóló törvényt is.
Kezelésük során elengedhetetlenek az olyan megelőző intézkedések, mint a „STOP” szabály; tárolásuk során a megfelelő címkézés és a biztonságos raktározás szabályainak betartása szükséges.
A maró hatású anyagokat olyan hétköznapi termékek, mint például a tisztítószerek is tartalmaznak, melyeket a balesetek elkerülése érdekében körültekintő módon kell kezelni.
A maró hatású anyagok, más néven korrozív, vagy maró anyagok azok, amelyek megtámadják a felületeket vagy tartósan elpusztítják az élő szöveteket. Maró hatásúnak minősülnek, és a „maró hatás” piktogrammal vagy szimbólummal vannak jelölve.
A maró hatású anyagok közé tartoznak:
Savak, mint például sósav, kénsav és salétromsav.
Lúgok, más néven lúgok, mint például a nátronlúg és a tömény szappanhab.
A vízzel lúgos, vagy savas reakciót mutató vegyületek.
Oxidáló hatású, vízelvonó anyagok.
Az irritáló anyagok olyan veszélyes anyagok, amelyek érintkezéskor irritálják a bőrt és a nyálkahártyát, valamint szem- és légúti gyulladást okozhatnak. A maró anyagokkal ellentétben azonban nem károsítják tartósan a szöveteket. Az irritáló anyagok közé tartozik például a citromsav, az ecetsav és a lefolyótisztítók. Az irritáló anyagokat az „irritáló hatású” veszélyszimbólummal jelölik.
A maró hatású anyagokat többek között a következő tulajdonságok jellemzik:
Bőrrel érintkezve viszketést, bőrpírt és szövetkárosodást okozhatnak.
Felfröccsenve még hígított formában is súlyos szemkárosodást okozhatnak.
Különböző módon lehetnek jelen, például szilárd, folyékony, gáznemű, szerves vagy szervetlen formában.
Más anyagokkal érintkezve veszélyes reakciókat válthatnak ki, kölcsönhatásukkal például mérgező gázok alakulhatnak ki.
Képesek a fémeket korrodálni.
A mindennapi életben előforduló maró hatású anyagok gyakori példái a lefolyótisztítószerek, az ecetsav, az ammónia és a klór. A maró hatású vegyi anyagokat gyakran nem ismerjük fel azonnal, mivel általában csak a kereskedelmi nevükön, nem pedig a tényleges nevükön ismertek.
Íme egy lista a maró hatású folyadékokról:
Savak és közismert nevük:
Sósav: hidrogén-klorid
Kénsav: akkumulátorsav, vitriololaj, óleum, oxosav
Salétromsav: választóvíz
Folysav: hidrogén-fluorid, fluorán
Lúgok és köznapi nevük:
Nátrium-hidroxid: nátronlúg, marónátron, marószóda, lúgkő
Kálium-hidroxid: marókáli
Ammónia: ammóniás víz, ammónium-hidroxid, szalmiákszesz
Kalcium-hidroxid: mésztej, oltott mész, mészhidrát
A maró hatású anyagok és keverékek kémiai, fizikai vagy egészségre gyakorolt tulajdonságaikra vonatkozó különböző kritériumok alapján osztályozhatók.
A GHS/CLP szerinti osztályozás a következő kategóriák szerint történik:
1. kategória: maró hatású a bőrre, vagy a szemre
1A. kategória: 3 percnél rövidebb idő alatt maró hatású a bőrre
1B. kategória: 3 percnél hosszabb, de 1 óránál rövidebb idő alatt bőrmaró hatású
1C. kategória: 1 óránál hosszabb, de 4 óránál rövidebb idő alatt bőrmaró hatású
2. kategória: bőrre vagy szemre irritáló hatású, de nem tartozik az 1. kategóriába
3. kategória: irritáló hatású a légutakra
A veszélyes áruk szállítására vonatkozó előírások (ADR, RID, ADN) szerinti osztályozás a tárolás és szállítás tekintetében különböző csomagolási csoportokban történik - ahol csak a maró anyag bőrre gyakorolt hatását veszik figyelembe:
I. csomagolási csoport: bőrmarás 3 percen belül
II. csomagolási csoport: bőrmarás 3 percnél több, de 1 óránál rövidebb idő alatt
III. csomagolási csoport: bőrmarás legalább 1 óra, de kevesebb, mint 4 óra alatt
IV. csomagolási csoport: fémekre maró hatású
A maró hatású anyagokat kémiai tulajdonságaik és pH-értékük alapján is különböző anyagcsoportokba sorolják.
Savas maró anyagok (C1-C4) - 7 alatti pH-értékűek:
C1: szervetlen folyékony anyagok
C2: szervetlen szilárd anyagok
C3: szerves folyékony anyagok
C4: szerves szilárd anyagok
Lúgos maró hatású anyagok (C5-C8) - 7 feletti pH-értékűek:
C5: szervetlen folyékony anyagok
C6: szervetlen szilárd anyagok
C7: szerves folyékony anyagok
C8: szerves szilárd anyagok
Egyéb maró hatású anyagok (C9-C11), amelyek nem tartoznak a fenti kategóriák egyikébe sem:
C9: folyékony anyagok (nem egyértelműen savas vagy lúgos)
C10: szilárd anyagok (nem egyértelműen savas vagy lúgos)
C11: tárgyak (nem egyértelműen savas vagy lúgos)
A maró anyagok helyes kategorizálása fontos a megfelelő megelőző intézkedések meghozatalához, valamint ezen anyagok biztonságos kezelésének, tárolásának és szállításának biztosításához.
Magyarországon különböző törvények, rendeletek és előírások szabályozzák a maró anyagok biztonságos kezelését. Ezek a következők:
Jogszabály | Tartalom |
---|---|
A kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet | A rendelet szabályozza a veszélyes anyagok, köztük a maró anyagok kezelését. Meghatározza a munkáltató feladatait, beleértve a veszélyek értékelését, a megelőző intézkedések végrehajtását és a foglalkozási expozíciós határértékek meghatározását. |
A munkahelyen alkalmazandó biztonsági és egészségvédelmi jelzésekről szóló 2/1998. (I. 16.) MüM rendelet | Azokon a munkahelyeken, ahol maró és irritáló anyagokkal nyíltan bánnak, biztonsági jeleket, figyelmeztető, kötelező, tiltó és tájékoztató táblákat kell elhelyezni. |
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény | A törvény rendelkezései a munkavállalók védelmét szolgálják a munkakörnyezetben jelentkező kockázatokkal szemben, beleértve a maró anyagokat is. A törvény iránymutatásokat határoz meg a veszélyek értékelésére, az egyéni védőeszközök biztosítására és a munkavállalók képzésére vonatkozóan. |
ADR/RID | A veszélyes áruk nemzetközi közúti (ADR) és vasúti (RID) szállításáról szóló megállapodás a maró anyagok kezelésére vonatkozó szabályokat állapít meg. Ez magában foglalja az ilyen anyagok csomagolására, címkézésére és kísérő dokumentumaira vonatkozó iránymutatásokat. A szállításhoz az anyagokat veszélyt jelző címkékkel és fontos vészhelyzeti információkat tartalmazó UN-számmal kell ellátni. A tartályoknak szivárgásmentesnek és törésmentesnek kell lenniük, és pontos anyaginformációkkal és piktogramokkal kell felcímkézni őket. Egyes veszélyes keverékek, mint például bizonyos savkombinációk, egyáltalán nem szállíthatók. |
A veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes szabályairól szóló 44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet | A rendelet szabályozza a veszéles anyagokkal végzett tevékenység hatósági bejelentését. |
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény | A törvény a maró hatású anyagok tárolására is vonatkozik. |
A felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló 220/2004. (VII. 21.) Kormány rendelet | A rendelet a vízre veszélyes anyagok kezelését szabályozza, amelyek között maró hatású anyagok is lehetnek. |
A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény | A veszélyes anyagokkal szembeni védelmet szolgálja, és többek között szabályozza a vegyi anyagok címkézését és csomagolását. |
1272/2008/EK rendelet (CLP) | A CLP-rendelet az anyagok és keverékek osztályozására, címkézésére és csomagolására vonatkozó kritériumokat tartalmaz, és a maró hatású anyagok osztályozására is vonatkozik. |
Ezen túlmenően a munkavállalóknak szóló munkavédelmi utasításoknak és tájékoztatásnak tartalmazniuk kell a veszélyes anyagokra vonatkozó kockázatértékelés eredményeként megállapított lehetséges veszélyeket és a maró anyagok kezelése során alkalmazandó megelőző intézkedéseket.
A maró savak és lúgok szállítása során a szabályokat megszegő cégek pénzbírsággal vagy pénzbüntetéssel sújthatók, a jogsértés súlyosságától és a vonatkozó jogszabályi előírásoktól függően.
A maró anyagok súlyos egészségkárosodást okozhatnak, ha élő szövetekkel, például szemmel, bőrrel vagy nyálkahártyával érintkeznek.
Érintkezés bőrrel: A maró anyagok bőrirritációt, bőrpírt, szövetkárosodást és nyílt sebeket okozhatnak. Még a híg maró anyagok fröccsenése is súlyos sérüléseket okozhat.
Érintkezés szemmel: A szembe fröccsent savak és lúgok súlyos szemsérüléseket okozhatnak, beleértve a szövetkárosodást és a vakságot. A szemmel érintkezésbe kerülő maró anyagok irritációt, bőrpírt, duzzanatot és látáskárosodást okozhatnak.
Belélegzés: A maró anyagok gázainak, gőzeinek és aeroszoljainak belégzése a légutak és a tüdő károsodását okozhatja. Ez köhögést, légzési nehézségeket, légszomjat, mellkasi fájdalmat és súlyos esetben kémiai tüdőgyulladást eredményezhet.
Lenyelés: Lenyelés esetén a maró hatású anyagok károsíthatják az ajkakat, a szájüreget, a torkot, a nyelőcsövet és a gyomrot. Nyelési nehézségek, hányás, vérzés, súlyos esetben pedig a belső szervek kémiai égési sérülése is előfordulhat.
Kémiai reakciók: A maró hatású vegyi anyagok kezelése során kémiai reakciók, pl. hőfejlődés miatt balesetek következhetnek be.
A maró hatás az anyag kémiai tulajdonságaitól, mennyiségétől, koncentrációjától és az expozíció időtartamától függ. Általában a lúgokat veszélyesebbnek tartják, mint a savakat, mivel mélyebb hatású tulajdonságaik miatt az általuk okozott sérülések nehezebben gyógyulnak.
A savak és lúgok maró és irritáló hatása a pH-értékük segítségével is megbecsülhető.
Az adott anyag tulajdonságairól a vonatkozó biztonsági adatlapon található információ.
Az alábbiakban a konkrét egészségügyi kockázatokkal járó maró hatású anyagok felsorolása következik:
Maró anyag | Egészségügyi kockázat |
---|---|
Sósav | Enyhe bőrirritációtól a bőr és az alatta lévő szövetek súlyos károsodásáig |
Kénsav | Erős maró hatás a bőrön és a nyálkahártyán |
Ecetsav | Enyhe bőrirritáció és szemkárosodás |
Nátronlúg | Súlyos bőr- és légúti kémiai égési sérülés |
Marókáli | Erős maró hatás a bőrön és a nyálkahártyán |
Ammónia | Irritálja a szemet, a bőrt és a légutakat |
Klór | Maró hatású a bőrre, a szemre és a légutakra |
A német kötelező balesetbiztosító (DGUV) adatai szerint a 2022-ben bejelentett balesetek többsége maró és korrozív anyagok kezelése során következett be, amint azt az alábbi táblázat mutatja. Ez az összes jelentett baleset 37,6 százalékát (1862 baleset) tette ki.
Kiváltó ok | Bejelentett balesetek | % | Újonnan leszázalé-koltak | % | Halálos baleset | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Maró, korrozív anyagok | 1.862 | 37,6 | 12 | 27,3 | 1 | 12,5 |
Ártalmas mérgező anyagok | 1.539 | 31,1 | 8 | 18,2 | 2 | 25,0 |
Gyúlékony anyagok | 911 | 18,4 | 15 | 34,1 | 0 | 0,0 |
Robbanásveszélyes, reaktív anyagok | 47 | 1,0 | 3 | 6,8 | 0 | 0,0 |
Nem specifikus gázok, gőzök (inert gázfejlődés) | 587 | 11,9 | 6 | 13,6 | 5 | 62,5 |
Összesen | 4.946 | 100,0 | 44 | 100,0 | 8 | 100,0 |
A veszélyes anyagokkal való munkavégzés előtt a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló rendelet dokumentált kockázatértékelést ír elő. Ez tartalmazza az összes releváns anyag és az általuk jelentett veszélyek listáját. Ehhez a munkáltatónak össze kell gyűjtenie a nyilvános forrásokból, például a biztonsági adatlapokból származó információkat.
A veszélyes anyagokkal kapcsolatos tevékenységek közé tartozik az előállításon és felhasználáson kívül a tárolás, a keverés, a töltés és a lefejtés, valamint az üzemen belüli szállítás és a hulladékkezelés is. Ehhez nyújt iránymutatást a TRGS 400 német műszaki szabályzat, azaz a „Veszélyes anyagokkal kapcsolatos tevékenységek kockázatértékelése” című dokumentum.
A megelőző intézkedések kiválasztásakor a kockázatértékeléstől függetlenül mindig érvényes a „STOP” elv.
Helyettesítés biztonságos lehetőségekkel (S = substitution)
Ahol csak lehetséges, a maró hatású anyagok helyett alternatívákat (pl. irritáló anyagokat) kell választani a veszélyforrások csökkentése érdekében.
Műszaki megoldások (T = technological)
A munkaterületet úgy kell kialakítani, hogy korlátozza a maró anyagokkal való közvetlen érintkezést, pl. kármentő tálcák, fröccsenés elleni védőburkolatok vagy szellőztető rendszerek alkalmazásával.
Szervezeti és funkcionális megoldások (O = organisational)
A maró anyagok kezeléséhez egyértelmű iránymutatások és eljárások bevezetése szükséges. Ez olyan intézkedéseket foglal magában, mint pl. a tartályok egyértelmű címkézése, a munkavédelmi utasítások elkészítése és a személyzet képzése.
Egyéni védőeszközök (P = personal)
Ha a fenti intézkedések nem elegendőek, egyéni védőeszközöket, például védőszemüveget, arcvédőt, védőruházatot, védőkesztyűt és védőcsizmát kell használni.
Összességében a maró hatású anyagok kezelése során a kockázat minimalizálására a legjobb stratégiát a helyettesítés, a műszaki és szervezési intézkedések és az egyéni védőeszközök kombinált alkalmazása jelenti.
Átfejtés: A kis mennyiségek kannákból történő lefejtésekor és adagolásánál a megfelelő eszközöket, például kézi szivattyút, adagolócsapot és tölcsért kell használni a kiömlések elkerülése érdekében. A hordószivattyúk, vagy a szívólándzsák tovább csökkentik a balesetveszélyt. A maró hatású vegyi anyagok biztonságos továbbítása az automatizált adagolóállomások révén megoldható ugyan, de a tartályok cseréje vagy a szívólándzsa eltávolítása még mindig kockázatot jelent.
Tárolók és munkaterek: Azokat a helyiségeket, amelyekben irritáló és maró gázok vagy gőzök keletkezhetnek, jól kell szellőztetni a tűz- és robbanásveszély csökkentése érdekében. A professzionális riasztó berendezésekkel és érzékelőkkel a kiszabaduló veszélyes anyagok megbízhatóan felismerhetők, és figyelmeztetést adhatnak. A padlóknak ellenállónak kell lenniük a felhasznált anyagokkal szemben.
Tárolóedények: A tárolásra szolgáló tartályoknak, szerelvényeknek és tömlőknek korrózióálló anyagból kell készülniük.
Biztonsági szekrények: A maró hatású anyagok tárolására szolgálnak azok a speciális biztonsági szekrények , melyek kifejezetten a veszélyes anyagok biztonságos tárolására tervezettek.
Elkülönített tárolás: A gyúlékony anyagokat a maró anyagoktól elkülönítve kell tárolni, még akkor is, ha azok nem korrozív hatásúak. Fontos, hogy a maró hatású anyagok tárolása ne történjék például munkaterületek felett, közlekedő területeken, bejáratoknál, átjárókban, zsilipekben, pufferhelyiségekben, lépcsők alatt, járdán, vagy a peronokon. El kell kerülni a savak és lúgok ideiglenes tárolását a lépcsőkön és a folyosókon.
Kármentő tálcák: A maró anyagok talajba való behatolásának megakadályozása érdekében a tárolóhelyiségeket folyadékzáró kármentő tálcákkal kell felszerelni. A kiömlött savak és lúgok nem juthatnak a szennyvízhálózatba.
Az agresszív és maró anyagok biztonságos kezelése nemcsak ismereteket és óvatosságot, hanem megfelelő felszerelést is igényel. A DENIOS termékkínálatában sok olyan termék található, amelyeket kifejezetten az agresszív és maró anyagok kezeléséhez szükséges biztonságos munkakörnyezet megteremtésére terveztek. A tárolási és a kezelési megoldások, szivárgáskezelés, a különböző méretű és kialakítású tartályok, valamint az egyéni védőeszközök és az elsősegélynyújtó termékek - fedezzen fel mindent, amire szüksége van ahhoz, hogy profin és biztonságosan dolgozhasson az agresszív anyagokkal.
Raktározás és tárolás: Az irritáló és maró hatású anyagokat tartalmazó területekre csak azok a munkavállalók léphetnek be, akik ott dolgoznak. Az ilyen munkahelyeken az irritáló és maró anyagok csak a munkavégzéshez szükséges mennyiségben lehetnek jelen. Az ezeket az anyagokat tartalmazó tartályokat meghatározott helyen kell tárolni, és nem szabad szétszórva tárolni a vállalat területén.
Címkézés: A veszélyes anyagokat mindig egyértelműen és helyesen kell címkézni a félreértések és az ebből eredő balesetek elkerülése érdekében. A CLP-rendelet értelmében a GHS-címkézés minden termék esetében kötelező. Ennek a címkézésnek tartalmaznia kell az anyag nevét, a veszélyszimbólumokat (pl. „maró anyag”), egy jelzőszót („figyelmeztetés” vagy „veszély”) és a vonatkozó veszélyes és biztonsági információkat (H és P mondatok). Bizonyos üzemen belüli helyzetekben elegendő lehet az egyszerűsített címkézés, de ehhez egyértelmű utasításokra és a munkavállalók oktatására van szükség a munkahelyi lehetséges veszélyekről és a szükséges megelőző intézkedések betartásáról.
Raktárhelyiségek címkézése: A maró anyagok megengedett legnagyobb tárolási mennyiségét fel kell tüntetni a tárolóhelyiségek ajtaján. A tárolótartályok megengedett legnagyobb töltöttségi szintjét egyértelműen és tartósan fel kell tüntetni. A helyhez kötött tárolóedényeknél túltöltés elleni védelem ajánlott.
Munkahelyek biztonsági jelzései: A munkahelyen alkalmazandó biztonsági és egészségvédelmi jelzésekről szóló 2/1998. (I. 16.) MüM rendelet szerinti biztonsági jelzéesket, azaz figyelmeztető jeleket, rendelkező jeleket, tiltó jeleket és tájékoztató jeleket el kell elhelyezni.
Oktatás: Minden munkavállalót, beleértve a külső személyzetet is, ki kell oktatni a fennálló veszélyekről és a megfelelő megelőző intézkedésekről a munkavédelmi utasításnak megfelelően. Ezt az oktatást a munka megkezdése előtt, majd évente legalább egyszer (kiskorú munkavállalók esetében hathavonta) az adott munkahelyen kell elvégezni. Az oktatást világosan és a munkavállalók számára érthető nyelven kell tartani. Az oktatás részleteit és időpontját dokumentálni kell, és az oktatott személyeknek aláírással kell megerősíteniük.
Az Ecolab cég, amely 1923 óta világelső a professzionális tisztítási és fertőtlenítési megoldások területén, azzal a kihívással szembesült, hogy nagyszámú veszélyes anyagot és maró hatású vegyszert kell a jogszabályoknak megfelelően tárolnia. Ezek különösen agresszív és gyúlékony anyagok voltak, különböző kis tartályokban. Gondos tervezés után egy polcrendszereket és veszélyes anyagokat tartalmazó szekrényeket tartalmazó koncepciót dolgoztak ki. A DENIOS termékcsalád költséghatékony standard termékeiből álló, személyre szabott megoldás egyesíti a gazdaságosságot és a hatékonyságot, amelyet az Ecolab nagy lelkesedéssel fogadott.
Az irritáló vagy maró hatású anyagok kezelésénél elengedhetetlen az egyéni védőeszközök használata. Ez magában foglalja a következőket
Szem- és arcvédelem: A szemvédelem különösen fontos. Az oldalsó védelemmel ellátott keretes szemüvegek alkalmasak a megfigyelési tevékenységekhez, míg a fröccsenő folyadékok kezelésénél zárt védőszemüvegre van szükség. Ha fennáll a gázoknak, gőzöknek vagy aeroszoloknak való kitettség veszélye, akkor széles spektrumú szűrővel ellátott teljes arcmaszk szükséges. Fokozott fröccsenésveszély esetén arcvédőre (szemellenző) lehet szükség, gyakran más védőfelszereléssel, például védőszemüveggel, vegyszerálló köténnyel, csizmával és védőkesztyűvel kombinálva.
Kézvédelem: Fontos az ellenálló műanyagból készült védőkesztyű. A kiválasztást a gyártó által megadott ellenállósági adatok és a tervezett felhasználás szerint kell elvégezni. Fontos továbbá a viselési idő korlátozása, az esetleges sérülések rendszeres ellenőrzése, valamint a veszélyes anyagok szétterjedésének megakadályozása.
Testvédelem: A kockázat mértékétől függően kötényre és csizmára van szükség, ahol arra is ügyelni kell, hogy a csizmába ne kerülhessenek maró hatású vegyi anyagok. A testvédelem állapotát rendszeresen ellenőrizni kell.
Higiénia: Fontos a munkahely és a munkaeszközök tisztán tartása. A szennyeződéseket azonnal el kell távolítani, és az élelmiszerek nem érintkezhetnek veszélyes anyagokkal. Bőrvédelmi tervet kell készíteni bőrvédő, bőrtisztító és bőrápoló termékekkel.
Irritáló vagy maró anyagokkal való érintkezés esetén és a balesetek elhárítása érdekében a következő általános intézkedések javasoltak:
A szükséges óvintézkedések maró hatású folyadékok kiömlése esetén: Kármentő tálcák, vagy kármentő eszközök, valamint a savas, vagy lúgos vegyszerekhez megfelelő felitató anyagok használata szükséges.
Vészhelyzeti felkészültség és elsősegélynyújtás: Elsősegélynyújtó berendezéseket, például vészzuhanyokat és szemmosókat kell biztosítani, hogy a veszélyes anyagokkal való bőr- vagy szemkontaktus esetén az érintett területeket folyóvízzel le lehessen öblíteni.
Sérülés esetén szükséges azonnali intézkedések: El kell hagyni a veszélyzónát, orvosi segítséget kell kérni, és tájékoztatni kell az egészségügyi személyzetet a vegyi anyagról és a már megtett elsősegélynyújtási intézkedésekről.
Az elsősegélynyújtás cégen belüli megszervezése: A segélyhívó számok és az egészségügyi létesítmények elérhetőségeinek megadása, az anyagra vonatkozó információk közzététele, a szükséges felszerelések beszerzése és a munkavállalók oktatása szükséges.
A szemsérülések kezelése: Az érintett szem azonnali és megszakítás nélküli, legalább 20 percig tartó vízzel történő öblítése, ha lehetséges a kontaktlencse eltávolítása és az egészséges szem védelme szükséges.
Bőrsérülések kezelése: A szennyezett ruházat eltávolítása, az érintett bőr- és haj legalább 15 percig tartó alapos vízzel történő öblítése szükséges.
Légzőszervi problémák kezelése: Az érintett személyt el kell távolítani a veszélyzónából, nehézlégzés esetén oxigént kell adni neki.
Védje munkatársait és munkaeszközeit! Kompakt ellenőrző listánk útmutatást nyújt Önnek az irritáló és maró anyagok biztonságos kezeléséhez. Tartalmazza az összes alapvető biztonsági intézkedést az egészségügyi kockázatok minimalizálása és a munkahelyi biztonság garantálása érdekében.
Itt talál válaszokat a savakkal, lúgokkal és egyéb maró anyagokkal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre.
A „maró” kifejezést olyan anyagokra és keverékekre használják, amelyek károsíthatják vagy irritálhatják az élő szöveteket. Ilyen anyagok például a savak, bázisok és bizonyos gázok. A maró hatású anyagok kezelése során rendkívüli óvatosságra van szükség, mivel súlyos sérüléseket okozhatnak.
Az „erősen maró” kifejezés olyan anyagokra utal, amelyek súlyosan károsíthatják az élő szöveteket és felületeket. Az ilyen anyagok nagyon reaktívak, könnyen kémiai reakcióba léphetnek, és súlyos bőr- és szemkárosodást okozhatnak. Roncsolhatják a fémeket, műanyagokat és más anyagokat is. Gyorsan hatnak, és rövid időn belül kárt okozhatnak.
A savak a magas proton-tartalmuk (elektromosan pozitív töltésű hidrogénionok) miatt maró hatásúak, mivel ezek az ionok rendkívül reakcióképesek, és számos anyagot képesek korrodálni vagy feloldani. Ez a maró hatás megmutatkozik az élő szövetek pusztításában és a felületek megtámadásában egyaránt. A maró hatás erőssége a sav vizes oldatának koncentrációjától függ. A savak bázisokkal is reakcióba lépnek víz és sók képződésével.
A maró folyadékkal való bőrrel való érintkezés esetén azonnali cselekvésre van szükség. A következő intézkedéseket azonnal meg kell tenni:
Leöblítés: Az érintett bőrfelületet alaposan öblítse le langyos vízzel, és távolítsa el a szennyezett ruházatot és ékszereket.
Sürgősségi hívás: Súlyos sérülés vagy bizonytalanság esetén azonnal hívja a mentőszolgálatot, és adja meg a maró anyag pontos adatait.
Az érintett terület kezelése: Kerülje a maró anyaggal való érintkezést védőkesztyű és védőruházat viselésével, tartsa a bőrt szárazon és tisztán, a nyílt sebeken pedig használjon steril kötszert. Ha a tünetek továbbra is fennállnak, forduljon orvoshoz.
Minden esetben feltétlenül be kell tartani az adott anyagra vonatkozó, a biztonsági adatlapokon álló elsősegélynyújtási utasításokat. A DENIOS webáruházban a munkahelyi balesetek esetén szükséges elsősegélynyújtó termékeket is megtalálhatja.
A veszélyes áruk szállítására vonatkozó előírások szerint a maró hatású anyagokat a 8. veszélyes áruosztályba sorolják. Ebbe az osztályba tartoznak azok a savas vagy lúgos tulajdonságokkal rendelkező anyagok, amelyek érintés, belégzés vagy lenyelés esetén sérüléseket okozhatnak a bőrön, a nyálkahártyán vagy a belső szerveken. Ezen túlmenően ezek a maró hatású anyagok rendelkeznek azzal a tulajdonsággal, hogy a szállítás során károsítanak vagy tönkre tesznek más anyagokat vagy árukat.
A semlegesítés során egy sav és egy bázis között reakció megy végbe, amíg el nem érjük a 7-es pH-értéket. Ekkor az oldat semleges, és a sav és a bázis maró hatása kioltja egymást. Ez a reakció nagy mennyiségű energiát szabadít fel, és exoterm, azaz hőenergia szabadul fel.
A mérgező és maró anyagokat a veszélyességi osztályuknak és a vonatkozó előírásoknak megfelelően kell tárolni. Az alábbiakban az ilyen anyagok biztonságos tárolására vonatkozó néhány alapvető irányelv található:
Elkülönített tárolás: A mérgező és maró anyagokat más anyagoktól, különösen a gyúlékony anyagoktól elkülönítve kell tárolni.
Címkézés: A mérgező és maró anyagokat tartalmazó tartályokat egyértelműen fel kell címkézni, hogy egyértelműen azonosíthatóak legyenek.
Biztonsági adatlapok: A tárolt mérgező és maró anyagokról biztonsági adatlapoknak kell rendelkezésre állniuk. Ezek fontos információkat tartalmaznak az anyagokról, azok veszélyeiről és a szükséges védőintézkedésekről.
Védőeszközök: A mérgező és maró anyagok tárolásakor megfelelő egyéni védőeszközöknek, például védőkesztyűnek, védőruhának, védőszemüvegnek és saválló csizmának kell rendelkezésre állnia.
Helyiségek kialakítása: A mérgező és maró anyagok tárolására szolgáló helyiségeknek jól szellőztethetőnek kell lenniük, és rendelkezniük kell a szivárgó anyagok felfogására, visszatartására alkalmas berendezésekkel.
Élelmiszerektől távol tartandó: A mérgező és maró anyagok közelében nem szabad ételt vagy italt tárolni, vagy fogyasztani.
Tisztálkodás: A mérgező és maró anyagok kezelése után a kezeket és az arcot alaposan meg kell tisztítani az anyagmaradványok eltávolítása érdekében.
A maró anyagok, például a savak és lúgok biztonságos kezelése alapvető fontosságú az egészségügyi kockázatok csökkentése és balesetek megelőzése érdekében - mind a munkahelyen, mind otthon. Ezek az anyagok súlyos károkat okozhatnak, ha a bőrrel érintkeznek. Ezért fontos, hogy a hatályos előírásoknak megfelelően helyesen legyenek azonosítva, osztályozva és címkézve. Ezenkívül gondos tárolást és kezelést igényelnek, ahol az átfogó tájékoztatáson és felkészülésen alapuló egyéni védelem a legjelentősebb szempont. A DENIOS átfogó termékválasztékot kínál a maró anyagokkal való biztonságos munkavégzéshez - a szabványos figyelmeztető tábláktól a vegyszertároló szekrényeken át a szemzuhanyokig.
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.
Kedves Ügyfeleink! Leltár miatt árukiadás idén már nem lehetséges. Szállítás várhatóan január 1-2. hetében! Köszünjük megértésüket!