A veszélyes anyagok biztonsági adatlapja leírja az anyag vagy keverék veszélyes tulajdonságait és az e veszélyek elleni védekezés érdekében hozható intézkedéseket. Ezért fontos, hogy Ön, mint felhasználó megértse, helyesen ítélje meg és alkalmazza a biztonsági adatlapon szereplő állításokat.
Összefoglaltuk Önnek, amit a biztonsági adatlapokról tudni kell - a jogalaptól és a felhasználói kötelezettségektől kezdve a biztonsági adatlap tartalmán át az értelmezéséig.
A biztonsági adatlap olyan dokumentum, amely átfogó információkat tartalmaz egy veszélyes anyagról vagy keverékről. A fizikai és kémiai tulajdonságokon kívül a biztonsági adatlap az egészségre és a környezetre jelentett lehetséges kockázatokra vonatkozó információkat, valamint a termék biztonságos kezelésére, tárolására és ártalmatlanítására vonatkozó utasításokat is tartalmaz.
A biztonsági adatlapok ezért nélkülözhetetlen információforrások, amelyek lehetővé teszik a következőket
a veszélyes anyag vagy keverék helyes azonosítása,
a lehetséges veszélyek felismerése,
és a megfelelő biztonsági intézkedések meghozatala.
A veszélyes anyagok gyártóinak, vagy szállítóinak jogszabályi kötelezettsége a biztonsági adatlapok elkészítése. Az anyagösszetételre, a veszélyek azonosítására és a biztonsági intézkedésekre vonatkozó részletes információkkal a biztonsági adatlapok fontos alapot biztosítanak a kockázatértékeléshez, valamint az emberek, a környezet és a társadalom védelméhez.
A biztonsági adatlapokat számos globális és regionális előírás szabályozza, amelyek célja a veszélyes anyagok biztonságos kezelésének garantálása. Az alábbiakban összefoglaltunk néhányat a legfontosabb jogi alapelvek közül az Ön számára:
A GHS, azaz a Vegyi Anyagok Besorolásának és Címkézésének Globálisan Harmonizált Rendszere az ENSZ által létrehozott, nemzetközileg elismert szabályozás, amely egységes kritériumokat biztosít a veszélyes anyagok osztályozására, címkézésére és csomagolására. A GHS-kritériumokat világszerte számos ország, köztük az EU is átvette, és befolyásolják a biztonsági adatlapok kialakítását és tartalmát. A GHS határozza meg például az ismert veszélyességi piktogramokat és a szabványosított veszélyességi nyilatkozatokat (H és P mondatok). A GHS-ben meghatározott veszélyes anyagok osztályozását és címkézését a REACH és a CLP rendeletek révén ültetik át az európai jogba.
CLP-rendelet, azaz az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló európai uniós rendelet, amely a vegyi anyagok osztályozását, címkézését és csomagolását szabályozza az EU-ban. A CLP-rendelet egyik fő célja annak meghatározása, hogy egy anyagot vagy keveréket veszélyesnek kell-e minősíteni. Ennek eredményeképpen biztonsági adatlapot kell készíteni a veszélyközléshez.
A REACH a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló átfogó európai rendelet. Szabályozza a biztonsági adatlapok szerkezetét és tartalmát, valamint meghatározza a veszélyes anyagok gyártói és szállítói által készítendő és rendelkezésre bocsátandó biztonsági adatlapokra vonatkozó követelményeket.
Németországban a TRGS 220 számú veszélyes anyagokra vonatkozó műszaki szabályzat határozza meg a biztonsági adatlapok elkészítésének szempontjait. A TRGS 220 szerint a biztonsági adatlapokat ki kell egészíteni a német jogszabályokkal kapcsolatos különböző adatokkal. Ezek közé tartozik például a biztonsági adatlap 7. szakaszában (kezelés és tárolás) a német tárolási osztályok rendszerére vonatkozó információ, mely a TRGS 510 műszaki szabályzat szerinti együtt-tárolási tilalmak , illetve korlátozások meghatározását szolgálják.
Magyarországon a kémiai biztonságról szóló törvény szabályozza veszélyes anyagokkal, veszélyes keverékekkel végzett tevékenységek alapfeltételeit. Ez a törvény tartalmazza többek közt a veszélyes anyagok gyártóinak és szállítóinak a magyar nyelvű biztonsági adatlapok készítésére és rendelkezésre bocsátására vonatkozó követelményeket. Azonban a felhasználóra vonatkozóan is fontos előírásokat tartalmaz: például csak a biztonsági adatlap birtokában kezdhető meg egy veszélyes anyaggal való tevékenység, ezt kell használni a veszélyes anyagok hatósági bejelentéséhez, valamint az információk meghatározásához a tárolás során.
A kockázatelemzéshez a munkáltatónak be kell szereznie a veszélyes anyag szállítójától a biztonsági adatlapot. A munkáltató nyilvántartást vezet a munkahelyen alkalmazott veszélyes anyagokról és veszélyes keverékekről a REACH rendelet szerinti biztonsági adatlappal azonosítható anyagfajtákra vonatkozóan. A munkáltatóknak hozzáférést kell biztosítaniuk munkavállalóik számára minden olyan információhoz, amellyel tevékenységet végeznek. Gyakorlatilag azt jelenti, hogy a biztonsági adatlapokat a munkavállalók rendelkezésére kell bocsátani.
A veszélyes anyagok biztonsági adatlapjaival kapcsolatos felelősség az ellátási lánc különböző szereplőit terheli, beleértve a gyártókat, a forgalmazókat és a felhasználókat.
A veszélyes anyagok gyártói kötelesek a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően biztonsági adatlapokat készíteni, és azokat kérés nélkül a termékkel együtt átadni.
Ezeknek a biztonsági adatlapoknak tartalmazniuk kell a veszélyes anyagra vonatkozó minden lényeges információt, beleértve annak tulajdonságait, veszélyeit, biztonságos kezelését, tárolását, ártalmatlanítását és a szokásos működéstől való eltérés esetén szükséges veszélymegelőzési intézkedéseket. Ez utóbbiak közé tartozhat a tűz, a véletlen kibocsátás, a bőrrel való érintkezés, a belégzés vagy a lenyelés. A gyártók felelősek a biztonsági adatlapok frissítéséért is, amikor új információk válnak hozzáférhetővé, vagy az anyag veszélyei megváltoznak.
A forgalmazók a maguk részéről felelősek azért, hogy a gyártóktól kapott legújabb biztonsági adatlapokat továbbítsák ügyfeleiknek. Biztosítaniuk kell, hogy a biztonsági adatlapok könnyen hozzáférhetőek legyenek, és megfeleljenek az hatályos jogszabályi előírásoknak.
A felhasználók felelőssége, hogy elolvassák és megértsék a rendelkezésre bocsátott biztonsági adatlapokat, és az azokban foglalt információkat a gyakorlatban is alkalmazzák. Ennek során a munkáltatónak, vagy a biztonsági megbízottnak a biztonsági adatlapok és az adott technológia alapján kockázatértékelést kell készítenie, és a lehetséges kockázatok lehető legnagyobb mértékű minimalizálása érdekében munkavédelmi utasításokat és vészhelyzeti mentési terveket kell kidolgoznia. A munkavállalóknak ezeket be kell tartaniuk a munkahelyi egészség és biztonság biztosítása érdekében. Ez magában foglalja a felhasznált veszélyes anyagok potenciális veszélyeinek ismeretét, a helyes kezelést, az egyéni védőfelszerelést, a tárolást és az ártalmatlanítást.
Az intézkedések fenntartható végrehajtásának biztosításához elengedhetetlen a rendszeres munkavédelmi oktatás is!
Fontos tudni: Felhasználóként nem szabad kizárólag a szállító „ellátási kötelezettségére” hagyatkoznia. § A GefStoffV 6. szakasza kötelezi a felhasználót, hogy a biztonsági adatlapot „a szállítótól vagy más, számára ésszerű erőfeszítéssel hozzáférhető forrásból” szerezze be. A TRGS 400 szintén a felhasználóra hárítja a felelősséget: a kockázatértékeléshez mindig a vonatkozó biztonsági adatlap naprakész változatát kell használni.
A biztonsági adatlapot a felhasználónak ellenőriznie kell a nyilvánvalóan hiányos, ellentmondásos vagy helytelen információk tekintetében. Szükség esetén a beszállítótól helyes biztonsági adatlapot kell kérni, és azt a beszállítónak kell átadni. Ha a felhasználó nem kapja meg a szükséges információkat, akkor magának kell beszereznie ezeket az információkat, vagy feltételeznie kell, hogy a veszélyek, amelyekre vonatkozóan nem áll rendelkezésre információ, léteznek, és meg kell határoznia a megfelelő intézkedéseket. A felhasználó által kötelezően vezetendő veszélyes anyagok listájának tartalmaznia kell a vonatkozó biztonsági adatlapokra való hivatkozásokat.
Az ellátási lánc valamennyi szereplőjének legalább tíz évig archiválnia kell a biztonsági adatlapokat, és kérésre az illetékes hatóság rendelkezésére kell bocsátania azokat.
E kötelezettségek teljesítése biztosítja a munkavállalók biztonságát, a környezetvédelmet és a vonatkozó előírások betartását.
Gyártói kötelezettség | Kereskedői kötelezettség | Felhasználói kötelezettség |
---|---|---|
A biztonsági adatlap szakszerű elkészítése a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően | A biztonsági adatlap átadása ügyfeleinek | A biztonsági adatlap beszerzése |
A termékkel együtt történő kérés nélküli rendelkezésre bocsátás | Az egyszerű hozzáférés biztosítása | Megbízhatóság ellenőrzése |
Frissítés változások vagy új információk esetén | Archiválás legalább 10 évig | Az információk gyakorlati megvalósítása (kockázatértékelés, megelőzőintézkedések, munkavédelmi utasítások) |
Archiválás legalább 10 évig | Archiválás legalább 10 évig |
A biztonsági adatlap összesen 16 szakaszból áll. Felhívjuk figyelmét, hogy a biztonsági adatlapok tartalma és formátuma gyártótól függően változhat.
1. szakasz: Az anyag/készítmény és a vállalat/vállalkozás azonosítása
A biztonsági adatlap 1. szakasza tartalmazza a termékre vonatkozó alapvető információkat. Ide tartozik a termék kereskedelmi neve, a termék vagy cikk száma és egyéb egyedi azonosítók, mint például a REACH regisztrációs szám, az EK szám vagy a CAS szám. Leírja, hogy mire használják a terméket, például tisztítószerként, oldószerként vagy színezőanyagként. Ezen kívül megemlíti azokat az alkalmazásokat is, amelyekre a termék nem alkalmas, pl. élelmiszerrel való érintkezésre. A gyártó vagy szállító neve és címe is szerepel, valamint egy sürgősségi telefonszám, amelyen vészhelyzetben gyors segítség kérhető (pl. mérgezési központ).
2. szakasz: A veszélyek azonosítása
A biztonsági adatlap 2. szakasza ismerteti a termék kezelésével kapcsolatos veszélyeket és kockázatokat. Tartalmazza a termék hatályos rendeletek (CLP) szerinti osztályba sorolását, valamint a megfelelő veszélyt jelző piktogramokat, figyelmeztetéseket, figyelmeztető mondatokat (H-mondatok) és óvintézkedésre vonatkozó mondatokat (P-mondatok).
3. szakasz: Az alkotórészekre vonatkozó összetétel/információ
A biztonsági adatlap 3. szakasza fontos betekintést nyújt a termék kémiai összetételébe, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy jobban megismerjék a lehetséges veszélyeket.
4. szakasz: Elsősegélynyújtási intézkedések
Ez a szakasz a termékkel kapcsolatos expozíció vagy baleset - például belégzés, bőrrel vagy szemmel való érintkezés vagy lenyelés - esetén nyújtandó elsősegélynyújtás módjára vonatkozó információkat tartalmazza. A konkrét intézkedések közé tartozhat például a vízzel való öblítés , a sebek lefedése, a szennyezett ruházat eltávolítása vagy hasonló. Leírja továbbá a termékkel való érintkezés következtében fellépő főbb tüneteket, mint például irritáció, hányinger, hányás, hányás, szédülés, légzési nehézségek stb. Szükség esetén az azonnali orvosi segítségre vonatkozó információkat vagy az egészségügyi szakemberek számára vonatkozó információkat is talál.
5. szakasz: Tűzvédelmi intézkedések
A biztonsági adatlap 5. szakasza a termékkel kapcsolatos biztonságos tűzoltásra vonatkozó információkat tartalmaz. Itt talál információkat a megfelelő és nem megfelelő oltóanyagokkal kapcsolatban. Adott esetben a tüzekkel kapcsolatos lehetséges különleges veszélyeket is ismertetik, mint például a mérgező gázok vagy gőzök felszabadulása vagy robbanásveszély. Ezenkívül tartalmazhat konkrét ajánlásokat a tűzoltásra és a mentőszolgálatok által viselendő védőfelszerelésekre vonatkozóan is.
6. szakasz: Intézkedések véletlenszerű környezetbe engedés esetén
A biztonsági adatlap 6. szakasza azért fontos, hogy fel lehessen készülni a véletlenszerű kibocsátás kezelésére és a környezetre gyakorolt lehetséges hatások minimalizálására. Az olyan egyéni intézkedések mellett, mint az egyéni védőfelszerelés, ez a szakasz elsősorban a termék kibocsátása által okozott környezeti károk minimalizálására vonatkozó ajánlásokkal foglalkozik. Ez magában foglalhatja a kibocsátott termék visszatartására és ellenőrzésére irányuló intézkedéseket, valamint a megfelelő tisztítási és ártalmatlanítási módszereket. Például felitatóanyagok, felfogó/kármentő tartályok, illetve speciális tisztítási eljárások használata.
7. szakasz: Kezelés és tárolás
A biztonsági adatlap 7. szakasza a termék biztonságos kezelésére vonatkozó utasításokat tartalmaz. Ez magában foglalhatja az egyéni védőeszközök (PSA) viselését, a higiéniai intézkedések betartását, vagy más különleges óvintézkedéseket. A termék biztonságos tárolására vonatkozó ajánlásokat is tartalmaz, beleértve a megfelelő hőmérsékleti tartományokat, szellőzési követelményeket, robbanásvédelmi intézkedéseket vagy egyéb különleges tárolási feltételeket. A 7. szakasz tartalmazza a Németországban kötelező veszélyes anyag tárolási osztályára vonatkozó információkat, amelyekből levezethetőek az esetleges együtt-tárolási tilalmak, vagy korlátozások.
8. szakasz: Az expozíció ellenőrzése / egyéni védelem
A biztonsági adatlap 8. szakasza egyértelmű útmutatást nyújt az expozíció minimalizálására és a termék biztonságos kezelésének biztosítására a lehetséges egészségügyi kockázatok csökkentése érdekében. Ez tartalmazza az ajánlott munkahelyi expozíciós határértékeket és az expozíció korlátozására irányuló ellenőrző intézkedéseket, például a bőrrel és szemmel való érintkezés elkerülésére szolgáló eljárásokat, illetve a gőzök, por vagy aeroszolok belégzésének elkerülésére irányuló intézkedéseket. Külön utasításokat adnak arra vonatkozóan, hogy milyen egyéni védőeszközöket kell használni a veszélyes anyag kezelése során.
9. szakasz: Fizikai és kémiai tulajdonságok
A 9. szakasz áttekintést nyújt a termék fizikai és kémiai tulajdonságairól, amely a biztonságos kezelés, tárolás és szállítás szempontjából fontos. Ez magában foglalja a megjelenésre (pl. állapot, szín), szagra, pH értéke, forráspontra, olvadáspontra, lobbanáspontra, robbanásveszélyes tulajdonságokra, sűrűségre, oldhatóságra, viszkozitásra és egyéb lényeges tulajdonságokra vonatkozó információkat. A termék stabilitására, más anyagokkal való lehetséges reakcióira és azokra a körülményekre vonatkozó információkat is megadják, amelyek között a termék instabillá válhat.
10. szakasz: Stabilitás és reakcióképesség
A 10. szakasz célja, hogy tájékoztassa a felhasználót a lehetséges reakcióveszélyekről, és utasításokat adjon az ilyen veszélyek elkerülésére. Azokra a körülményekre vagy anyagokra vonatkozó információkon kívül, amelyek között, vagy amelyekkel a termék reakcióba léphet, a veszélyes gázok, gőzök, illetve hő bizonyos reakciók során történő lehetséges felszabadulásáról is tájékoztatást ad. A veszélyes reakciók elkerülésére vonatkozó ajánlások és a reakciók ellenőrzésére vagy megfékezésére irányuló intézkedések szerepelnek.
11. szakasz: Toxikológiai információk
A biztonsági adatlap 11. szakasza a termék toxikológiai adataira vonatkozó információkat tartalmazza. Ez magában foglalja az akut toxicitásra, a bőr- és szemirritációra, a lehetséges szenzibilizációra, a mutagenitásra, a rákkeltő tulajdonságokra és egyéb lehetséges egészségügyi hatásokra vonatkozó információkat. A terméknek való kitettség lehetséges tüneteiről és hatásairól, valamint az akut és krónikus egészségügyi kockázatokról is tájékoztatást nyújt. Emellett adott esetben a terméknek az egyes célszervekre vagy egyes népességcsoportokra gyakorolt toxicitására vonatkozó információkat is megadják.
12. szakasz: Ökológiai információk
A 12. szakasz célja, hogy tájékoztassa a felhasználókat a termék lehetséges környezeti hatásairól. Ez magában foglalja a környezeti toxicitásra, a környezetben való megmaradásra és lebonthatóságra, a biológiai felhalmozódási potenciálra és egyéb lehetséges ökológiai hatásokra vonatkozó információkat. Adott esetben a környezeti károk megelőzésére vagy a kiömlött vagy kiszabadult anyag kezelésére vonatkozó intézkedések ajánlottak.
13. szakasz: Ártalmatlanítási szempontok
A 13. szakasz célja, hogy a felhasználók számára egyértelmű utasításokat adjon a termék biztonságos ártalmatlanítására vonatkozóan, és hogy biztosítsa, hogy ez az alkalmazandó előírásoknak és környezetvédelmi szabványoknak megfelelően történjen. A biztonsági adatlap utasításokat és ajánlásokat tartalmaz a maradékanyagok, a szennyezett anyag, a csomagolás és a szennyezett tartályok biztonságos és környezetbarát ártalmatlanítására vonatkozóan. A terméknek az alkalmazandó törvényeknek és rendeleteknek megfelelő ártalmatlanítására vonatkozó szabályok és előírások is szerepelnek. Ezen túlmenően a termék veszélyes hulladékként való besorolására vagy a különleges hulladékkezelési eljárások szükségességére vonatkozó információk is megadhatók. A gyártótól függően az uniós hulladékjegyzék-rendeletnek megfelelő hulladékkód (EWC) is itt kerül feltüntetésre.
14. szakasz: Szállítási információk
A 14. szakasz a biztonságos szállításra vonatkozó utasításokat tartalmazza. A csomagolásra, címkézésre és a szállítás során alkalmazandó egyéb biztonsági óvintézkedésekre vonatkozó különleges követelmények szerepelnek. Ezen kívül a nemzeti vagy nemzetközi előírásoknak megfelelő szállításra vonatkozó korlátozásokra vagy előírásokra vonatkozó információk is szerepelhetnek. Ez a szakasz általában az UN-számot, a szállítási veszélyességi osztályt és a veszélyes anyag csomagolási csoportját is tartalmazza.
15. szakasz: Szabályozási információk
A 15. szakasz célja, hogy a felhasználók számára áttekintést nyújtson a termékkel kapcsolatos jogszabályi kötelezettségekről és előírásokról annak biztosítása érdekében, hogy a terméket a vonatkozó törvényeknek és rendeleteknek megfelelően használják és kezeljék.
16. szakasz: Egyéb információk
A biztonsági adatlap 16. szakasza további információkat tartalmaz, amelyek a termék biztonságos kezelése szempontjából fontosak lehetnek. Ide tartoznak például a különleges képzésre vagy képzési követelményekre vonatkozó információk vagy más kapcsolódó dokumentumokra vagy forrásokra való hivatkozások.
A biztonsági adatlap használatakor rendkívül fontos, hogy előzetesen ellenőrizze annak hitelességét. Az egyik első lépés a CAS-szám (Chemical Abstracts Service) ellenőrzése egy anyagadatbázisban. A CAS-szám megadásával ellenőrizhető, hogy a megadott anyag valóban megfelel-e a rendelkezésre álló információknak.
Egy másik fontos szempont a biztonsági adatlap 9. szakasza. Itt az anyag releváns kémiai tulajdonságai szerepelnek. Meg kell bizonyosodni arról, hogy a feltüntetett tulajdonságok megfelelnek a biztonsági adatlapon felsorolt GHS-szimbólumoknak (a vegyi anyagok osztályozásának és címkézésének globálisan harmonizált rendszere).
Ezenkívül a biztonsági adatlap áttekintésekor figyelmet kell fordítani más lényeges információkra is, például az anyagnak az alkalmazandó előírások szerinti helyes osztályozására, valamint a kezelésre, tárolásra és ártalmatlanításra vonatkozó meghatározott biztonsági intézkedésekre.
A biztonsági adatlapok értelmezéséhez szükség van a figyelmes olvasásra, a címkézés megértésére, a veszélyek és kockázatok értékelésére, valamint a megfelelő biztonsági intézkedések levezetésére. Rendkívül fontos, hogy a veszélyes anyagokat kezelő személyek rendelkezzenek a szükséges szakértelemmel a biztonsági adatlapok helyes értelmezéséhez, és megfelelő intézkedéseket tegyenek egészségük és biztonságuk védelme érdekében. Különösen a biztonsági adatlapok helyes értelmezésének átfogó ismerete szükséges a jogszabályban előírt kockázatértékelés elkészítéséhez.
A veszélyek és kockázatok értékelése magában foglalja a figyelmeztető mondatok és a veszélyek leírásának elemzését, amelyek információkat tartalmaznak a veszélyek jellegéről és súlyosságáról. Csak e veszélyek megértésével lehet megalapozottan értékelni a veszélyes anyag kezelésével vagy a veszélyes anyagnak való kitettséggel kapcsolatos lehetséges kockázatokat.
A biztonsági adatlapok értelmezésének lényeges szempontja a megfelelő biztonsági intézkedések levezetése. Ehhez a biztonsági adatlapon szereplő ajánlások és utasítások gondos elolvasása szükséges. Ez tartalmazhat információkat az expozíciós korlátozásokról, mint például a megengedett munkahelyi határértékek vagy biológiai határértékek, a műszaki ellenőrzésről, mint például a szellőztető rendszerek, elszívó berendezések vagy zárt rendszerek, valamint az egyéni védőeszközökről, mint például a védőruházat, kesztyű, szemvédelem és légzésvédő készülék. Mindezen információkat figyelembe kell venni a kockázatértékelés során, és be kell építeni a védelmi koncepcióba.
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.