DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Tűzvédelmi szakemberek a gazdálkodó szervezeteknél: feladatok, képesítések, költségek

A tűzveszély minimalizálása érdekében nem elég, ha csupán tűzoltó készülékek vannak kéznél. Szükség van egy olyan személyre, aki a cégen belül gondoskodik a tűzvédelemről, biztosítja a vonatkozó előírások betartását, valamint tanácsot ad és támogatja a vezetőséget, az alkalmazottakat és más szakembereket az üzemi tűzvédelemmel kapcsolatos valamennyi kérdésben. A gazdálkodó szervezeten belül ezt a fontos funkciót egy tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy, azaz egy tűzvédelmi szakember tudja ellátni. Ebben a cikkben mindent megtudhat az ő feladatairól és kötelességeiről, a szakképesítéséről és a vele szemben támasztott követelményekről. A cikk tartalmaz egy ellenőrző listát is a munkáltatók számára a tűzvédelmi szakember megbízására vonatkozóan.

Tűzvédelmi szakember: a legfontosabbak röviden

  • A tűzvédelmi szakember a gazdálkodó szervezetek tűzbiztonságának tervezéséért és végrehajtásáért felelős.

  • Feladatai közé tartozik a vállalatvezetés tűzvédelmi kérdésekkel kapcsolatos tanácsadása, az oktatás és a rendszeres biztonsági ellenőrzések elvégzése.

  • A képesítését olyan speciális szakirányú továbbképzéseken szerezheti meg, amelyek a tűzvédelmi jogszabályok és a vészhelyzet-kezelés alapos ismeretét nyújtják.

  • A tűzvédelmi szakembereket a műszaki szakértelem mellett a csapatmunkára való képesség és az erős kommunikációs készség is jellemzi.

  • A folyamatos továbbképzés elengedhetetlen annak érdekében, hogy mindig naprakészek legyenek a legújabb tűzvédelmi technológiák és jogszabályok terén.

A tűzvédelmi szakember fontos szerepe az üzemben

Évente körülbelül 200 nagyobb tűzeset történik német vállalatoknál. Tekintettel arra, hogy a közvetlen károk mellett a tüzek jelentős járulékos költségeket is okozhatnak a gazdaságnak, és a nagy tűzben érintett vállalatok 71 százaléka előbb-utóbb fizetésképtelenné válik, a tűzvédelmi felelős megelőző alkalmazása kulcsfontosságú befektetés a vállalat jövőjének biztonságába és hosszú távú stabilitásába.

A tűzvédelmi szakember, mint szakmailag képzett személy, kulcsszerepet játszik az operatív tűzvédelemben. Munkája révén

  • hozzájárul a jogbiztonsághoz,

  • a tűz megelőzése révén csökkenti a költségeket és

  • elősegíti a munkavédelmi kultúrát, ami végső soron megelőzi a termelés leállását és az esetleges károkat.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2.§ értelmében a munkáltató felelős a munkavállalóik biztonságáért. Tekintettel arra, hogy az ügyvezető igazgató, az igazgatótanács, vagyis a munkáltató közvetlenül nem tud mindenről gondoskodni, a törvény lehetővé teszi, hogy a feladatok egy részét - bizonyos feltételek mellett - más személyekre, pl. az 54/A.§ értelmében tűzvédelmi szakemberekre - átruházzák.

Mikor kötelező tűzvédelmi szakembert alkalmazni?

Magyarországon egy gazdálkodó szervezet esetében a tűzvédelmi szakember alkalmazásának feltételeit a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságoknál, az önkéntes tűzoltó egyesületeknél, valamint az ez irányú szakágazatokban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről szóló 9/2015. (III. 25.) BM rendelet 7.§ szabályozza. A jogszabály szerint tűzvédelmi szakembert kell alkalmazni a következő esetekben, ha a gazdálkodó szervezet:

  • fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot állít elő, dolgoz fel, tárol és az egy telephelyen előállított, feldolgozott, tárolt anyag együttes, egyidejű mennyisége meghaladja az 1000 kg-ot vagy 1000 litert, (kivéve az üzemanyagtöltő állomást üzemeltetőt);

  • mérsékelten tűzveszélyes osztályba tartozó anyagot, terméket tárol és az egy telephelyen a szabadtéri és az épületen belüli tárolásra szolgáló, összesített alapterülete nagyobb, mint 1000 m2, vagy

  • olyan épületrészt, épületet üzemeltet, vagy bérel, amelyben tömegtartózkodásra szolgáló helyiség található, vagy összesített befogadóképessége nagyobb, mint 500 fő, vagy amelyben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása történik és e személyek egyidejű létszáma nagyobb, mint 20 fő;

  • főfoglalkozású létesítményi tűzoltóság működtetésére kötelezett.

A tűzvédelmi szakembert a munkáltatónak vagy a vállalkozónak írásban kell megbíznia. A megbízásnak, szerződésnek tartalmaznia kell a következőket:

  • felelősségi kör,

  • a pontos feladatok és kötelezettségek,

  • munkaidő meghatározása a jogszabálynak megfelelően (pl. havi 8 óra, vagy heti 40 óra),

  • általános feltételek.

Fontos: A megbízásra csak a működési folyamatok megismerése után kerülhet sor.

A tűzvédelmi szakembert a munkáltató bízza meg.

  • A tűzvédelmi szakembert a vállalkozó/munkáltató bízza meg, nevezi ki.

  • A vállalkozó/munkáltató a tűzveszélyekre és kockázatokra vonatkozó kockázatértékelés alapján dönt a szerkezeti, rendszerszintű és szervezeti tűzvédelmi intézkedésekről.

  • A tűzvédelmi szakember tanácsot ad a vállalkozónak/munkáltatónak.

  • A tűzvédelmi szakember a tűzveszélyekre és kockázatokra vonatkozó kockázatértékelés alapján támogatja a szerkezeti, műszaki és szervezeti tűzvédelmi intézkedéseket.

A tűzvédelmi szakember megbízásának ellenőrző listája

Összeállítottunk egy ellenőrző listát, amely biztosítja, hogy Ön, mint munkáltató minden fontos pontot szem előtt tartson a tűzvédelmi szakember megbízásakor.

Kinek a beosztottja a tűzvédelmi szakember?

A tűzvédelmi szakember közvetlenül a munkáltatónak van alárendelve, és vele együtt dolgozik. Feladatainak ellátása során azonban nem utasítható, és nem hozható hátrányos helyzetbe. A feladataik ellátásához szükséges valamennyi eszközt és információt (munkaidő, dokumentumok stb.) biztosítani kell számukra. Évente egyszer jelentést kell tennie feladatai állásáról. (Ezek az információk a DGUV, azaz a német kötelező balesetbiztosító vonatkozó előírásaiból származnak.)

Mennyi tűzvédelmi szakemberre van szükség egy cégnél?

A legtöbb esetben egy tűzvédelmi szakember elegendő a tűzvédelmi előírások betartásának biztosításához. A cég méretétől és összetettségétől függően érdemes lehet több tűzvédelmi szakembert megbízni, akik különböző területeket vagy helyszíneket látnak el (pl. ipari vállalatoknál vagy kórházakban). A pontos szám az Ön cége egyedi követelményeitől és kockázataitól függ.

Mi a különbség a tűzvédelmi szakember és a többi, tűzvédelmi feladatokat is ellátó munkavállaló között?

Bár a tűzvédelmi szakember és a tűzvédelmi feladatokat is ellátó munkavállaló kifejezések értelme nagyon hasonló, az operatív tűzvédelemben azonban eltérők a feladataik.

A tűzvédelmi szakember átfogó szerepkört tölt be tűzvédelemben, feladatai kiterjednek a megelőző, a védelmi és szervezeti tűzvédelemre.

A tűzvédelmi feladatokat ellátó munkavállaló viszont a tűzvédelmi feladatait a tényleges munkája mellett önként látja el. Tehát nem közvetlenül a cégvezetés alá tartozik, hanem a fő munkakörének megfelelően, egy adott részlegen dolgozik. Tűzvédelemmel kapcsolatos feladatai közé tartozik pl.:

  • tűzjelzés, tűzbejelentés, valamint elsősegélynyújtás és a tűz oltása a tűzoltóság megérkezéséig,

  • személymenekítés, mentés támogatása,

  • alapvető tűzvédelmi ismeretek megszerzése oktatás keretében.

Röviden: a tűzvédelmi szakember magasabb szintű, tervező és koordináló funkciót tölt be, míg a tűzvédelmi feladatokat is ellátó munkavállaló általában tűz esetén a feladatok gyakorlati végrehajtásért felel.

Milyen előnyökkel jár egy külső tűzvédelmi szakember megbízása?

Ha a cégnél nem áll rendelkezésre megfelelő munkaerő, vagy a jogszabály szerinti szakképesítésű tűzvédelmi szakember, akkor tűzvédelmi szolgáltató is megbízható a feladat ellátásával. Az Ön cégére nézve ez a következő előnyökkel jár:

  • Szakértelem: A feladatot szolgáltatásként ellátó külső tűzvédelmi szakemberek általában nagy tapasztalattal rendelkeznek a tűzvédelem területén, naprakész szaktudással és nagyon jól ismerik a legjobb gyakorlatokat. Emellett ismerik a komplex tűzvédelmi követelményeket támasztó pl. nagy épületekben működő cégeket.

  • Objektivitás: A külső tűzvédelmi szakemberek mentesek az ún. üzemelési rutintól, és ezzel a „külső” nézőponttal egyértelműen azonosítani és értékelni tudják a kockázatokat.

  • Idő- és költségmegtakarítás: Külső tűzvédelmi szakemberek vállalnak minden tűzvédelemmel kapcsolatos feladatot, és így tehermentesítik munkatársait. (Megjegyzés: feladataik elvégzését ilyen esetben általában egy ú.n. tűzvédelmi megbízott segíti.) Emellett a belső kollégák képzésének, továbbképzésének költsége alól is mentesítik Önt.

Feladatok: mit csinál egy tűzvédelmi szakember?

A tűzvédelmi szakember feladatai és kötelezettségei sokrétűek, és a tűzvédelmi szabályzat megalkotásától és folyamatos frissítésétől kezdve a tűzvédelmi gyakorlatok gondos tervezésén és végrehajtásán át a tűzvédelmi berendezések rendszeres ellenőrzéséig és karbantartásáig terjednek.

Ezek megelőző, védelmi és szervezési tűzvédelmi feladatokra oszlanak. A hazai szabályozás értelmében feladatai a következők:

  • Tűzvédelmi Szabályzat, a Tűzriadó Terv, menekülési terv elkészítése;

  • Tűzriadó gyakorlatok szervezése, lebonyolítása;

  • Munkavállalók előzetes és ismétlődő tűzvédelmi oktatása és annak dokumentálása (oktatási napló, jegyzőkönyv);

  • Tűzoltó technikai eszközök, felszerelések meglétének, üzemképességük fenntartásának, karbantartásának és felülvizsgálatának ellenőrzése, nyilvántartási napló vezetése;

  • Jogi megfelelőség folyamatos vizsgálata, előírások adaptációja, ennek keretén belül a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett munkakörök és tevékenységek nyomon követése, valamint a tűzvédelmi kockázatértékelések előkészítése érdekében rendszeres bejárások, szemlék lefolytatása és dokumentálása

Az alábbiakban ajánlásként mutatjuk be a német kötelező balesetbiztosítás (DGUV 205-003 számú) tájékoztatója szerinti felsorolást.

  • A tűzvédelmi szabályzat megalkotása/frissítése.

  • Részvétel a munkahelyi tűzveszélyek értékelésében.

  • Tanácsadás a tűzveszélyes munkafolyamatokkal és a tűzveszélyes anyagok használatával kapcsolatban.

  • Segítségnyújtás a tűz- és robbanásveszélyek azonosításában.

  • Segítségnyújtás a tűz- és robbanásvédelemmel kapcsolatos biztonsági utasítások elkészítésében.

  • Segítségnyújtás a tűzvédelemmel kapcsolatos munkavédelmi utasítások elkészítésében.

  • Részvétel a strukturális, műszaki és szervezési intézkedésekben, amennyiben azok a tűzvédelemhez kapcsolódnak.

  • A hatóság utasításainak és követelményeinek végrehajtásában való közreműködés, amennyiben azok a tűzvédelemmel kapcsolatosak.

  • Az új épületek, átalakítások és bővítések, használati módok megváltoztatása, bérbeadások és beszerzések tűzvédelmi előírásainak betartásában való közreműködés.

  • Tanácsadás a munkahelyek tűzoltó készülékekkel való felszerelésére és az oltóanyagok kiválasztására vonatkozóan.

  • Segítségnyújtás a tűzvédelmi koncepció megvalósításában.

  • A menekülési és mentési tervek, tűzriadó tervek stb. naprakészségének ellenőrzése, szükség esetén ezek aktualizálásának kezdeményezése és segítése.

  • Evakuálási, tűzoltási és kiürítési gyakorlatok tervezése, szervezése és végrehajtása.

  • Részvétel a hatósági tűzvédelmi ellenőrzéseken és belső tűzvédelmi ellenőrzések elvégzése.

  • A feltárt hibák jelentése, a hibák kijavítására irányuló intézkedések javaslata és a hibák kijavításának ellenőrzése.

  • A vezetők támogatása a rendszeres tűzvédelmi oktatással.

  • A tűz esetén speciális feladatokat ellátó munkavállalók képzése és továbbképzése, pl. a tűzoltó berendezések kezelése terén.

  • A gyúlékony folyadékok, gázok stb. tárolásának vagy tárolóhelyiségeinek ellenőrzése.

  • A tűzvédelmi berendezések és a menekülési és mentési útvonalak biztonsági jelöléseinek ellenőrzése.

  • A menekülési és mentési útvonalak használhatóságának ellenőrzése.

  • A tűzvédelmi berendezések vizsgálatának és karbantartásának megszervezése és biztosítása.

  • Az előírt tűzvédelmi intézkedések betartásának ellenőrzése, különösen a tűzveszélyes munkák esetében.

  • Segítségnyújtás a tűzvédelmi berendezések meghibásodása és leszerelése esetén alkalmazandó alternatív intézkedések meghatározásában.

  • A munkáltató támogatása a tűzvédelmi hatóságokkal és tűzoltóságokkal, biztosítókkal, balesetbiztosítási intézményekkel, állami egészségügyi és munkavédelmi hatóságokkal stb. folytatott megbeszélésekben.

  • A telephely tűzvédelmével kapcsolatos beruházási döntések véleményezése.

  • Részvétel a megelőző és reaktív (védelmi) intézkedések végrehajtásában a vészhelyzet-kezelésben, pl. a kritikus infrastruktúrák (áramkimaradás), a károkat előidézni képes helyi időjárási események (szélsőséges hő-/hideghullámok, heves esőzések, viharok, jégeső, hószakadás stb.) esetében.

  • Az üzemeltetési tevékenységek dokumentálása, pl. ellenőrzési jelentések, vizsgálati jelentések, hibajelentések és éves jelentés elkészítése

A tűzvédelmi szakemberek képzése

A tűzvédelmi szakemberek képzése a gazdálkodó szervezet jövőjébe való befektetés, amely hosszú távú biztonságot és tűzvédelmet biztosít.

Mennyibe kerül a tűzvédelmi szakember megbízása?

A tűzvédelmi szakember megbízásának költsége attól függ, hogy saját személyzetét képezi-e ki, vagy megbíz egy külsős tűzvédelmi szakembert.

A saját alkalmazottak képzése befektetést igényel a képzésükbe. A tűzvédelmi szakképzés költsége a képzést nyújtó oktásai helytől a képzés terjedelmétől és a helyszíntől függően változik, és általában néhány száz és több ezer euró között mozog, és akár 2-3 évet is igénybe vesz.

A külső tűzvédelmi szakember szolgáltatásait idő- és anyagköltség alapján díjazzák, és a szolgáltatások körétől függően változik. A vállalat méretétől függően az éves szolgáltatási ráfordítás kb. 100 és 2000 óra között lehet. A teljes költség tehát a vállalat sajátos igényeitől és a tűzvédelmi szakemberrel folytatott konzultációk gyakoriságától függ.

Ki jogosult a tűzvédelmi szakemberek képzésére?

A tűzvédelmi szakemberek képzését a legkülönbözőbb szakmai képzést végző szervezetek kínálják. Magyarországon többek között a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ és egyetemek is jogosultak tűzvédelmi szakemberek képzésére. A szakmai képzést végző szervnek rendelkeznie kell a képzési programban meghatározottak végrehajtásához szükséges személyi és tárgyi feltételekkel, ennek hiányában a képzés nem indítható. A szakmai képzés megkezdését a képzést végző szervnek a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál előzetesen be kell jelentenie.

A tűzvédelmi szakemberekkel szemben támasztott követelmények

A tűzvédelmi szakember fontos szerepének, feladatainak és kötelességeinek, valamint képzésének tisztázása után felmerül a kérdés, hogy milyen előképzettséggel kell rendelkeznie.

Ki nevezhető ki tűzvédelmi szakembernek?

Nem minden alkalmazott tudja automatikusan ezt a felelősségteljes feladatot elvállalni. A leendő tűzvédelmi szakember szakképzést és speciális továbbképzést kell végeznie.

A tűzvédelmi szakember képzés átfogó ismereteket nyújt a tűzvédelem jogi alapjaitól a tűzveszélyek és okok felismerésén át a megelőző intézkedésekig. A résztvevők megtanulják, hogyan kell vészhelyzeti terveket készíteni és tűzvédelmi gyakorlatokat tartani. A tanfolyam részét képezi az oltóanyag és oltóeszközök kezelése, valamint a személyzet tűzvédelmi oktatása is.

Példaként bemutatjuk egy tűzvédelmi szakmérnök / szakember / szakmenedzser képzés témakörét, mely széleskörű ismereteket nyújt az égés-és oltáselmélet mellett a megelőző tűzvédelem, a tűzvédelmi tervezés, továbbá a számítógépes szimulációk mellett az üzemeltetés és a fenntartás területén is:

  • Szerkezetek tűzvédelme;

  • Tűzvédelmi és építőipari minősítések;

  • Égés és oltáselmélet;

  • Tűzoltás és kárelhárítás;

  • Veszélyes anyagok és kárelhárításuk;

  • Létesítés és használat tűzvédelme;

  • Tűzvizsgálattan;

  • Tűzmodellezés és tűzkockázat elemzés;

  • Tűzeseti diagnosztika és rekonstrukció;

  • Tűzvédelmi berendezések tervezése;

  • Tűzvédelmi igazgatás;

  • Biztosítási szakismeretek;

  • Mentésegészségügy és veszélypszichológia;

  • Tűzesetek környezeti hatásai

Ezek mellett magas szintű kommunikációs készségre is szükség van, hiszen a tűzvédelmi szakember szóban és írásban kommunikál nagyszámú érintett emberrel és részleggel, többek között: a vállalkozóval, az alkalmazottakkal, a tűzvédelmi asszisztensekkel, valamint az illetékes hatóságokkal és biztosítótársaságokkal. A megbízhatóság egy további fontos kiválasztási szempont, mivel a tűzvédelem sok ember életét és egészségét érinti.

i

Ha az Ön cégénél fokozott tűzveszély áll fenn, akkor hasznosak a további végzettségek, pl. tűzoltó, vagy munkavédelmi szakember képzettség.

Milyen gyakran szükséges a tűzvédelmi szakemberek tudásának frissítése?

A tűzvédelmi szakembereknek rendszeresen frissíteniük kell ismereteiket, hogy naprakészen tisztában legyenek a legújabb technológiával és tűzvédelmi előírásokkal. Például egy tűzvédelmi szakértő öt évig végezheti a tevékenységét ismétlő vizsga letétele nélkül. Ebben a továbbképzési időszakban tűzvédelmi szakértői továbbképzésen is részt kell vennie. A szakmai ismeretek felfrissítése akkor is szükséges lehet, ha a tűzvédelemre vonatkozó jogszabályi előírások, irányelvek megváltoznak, vagy ha cégnél jelentős szerkezetátalakítás zajlott le.

Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

Tűzvédelmi szakemberek képzése a DENIOS-szal

Azzal, hogy cégénél tűzvédelmi szakembert alkalmaz, Ön, mint munkáltató, jelentős mértékben hozzájárul gondossági kötelezettségének teljesítéséhez és cége munkabiztonságához. A DENIOS nemcsak a magazinunkban található részletes információkkal és a webáruházunkban található megfelelő tűzvédelmi termékekkel támogatja Önt az üzemi tűzvédelem területén, hanem a DENIOS Akadémiánk tanfolyamain is továbbképezheti munkatársait.

Támához kapcsolódó bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00