DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Tűzvédelmi koncepció kidolgozása: optimális felkészülés a vészhelyzetre

A tűzvédelmi koncepció kidolgozása összetett feladat, amely alapos ismereteket és a jogszabályi előírások pontos betartását igényli. Németországban a szövetségi tartományok építési szabályzata és speciális irányelvek határozzák meg azt a keretet, amelyen belül minden cégnek cselekednie kell e témában. Magyarországon a tűzvédelmi koncepció, mint fogalom definíció hiányzik a tűzvédelmi tervezésre vonatkozó jogszabályokból. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII.5.) BM rendelet (OTSZ) III. fejezete meghatározza a tűzvédelmi célokat és tűzvédelmi tervezési alapelveket, a XXI. fejezete pedig tartalmazza a Tűzvédelmi Megfelelőségi Kézikönyv (TMMK) elkészítésének követelményeit. Tekintettel arra, hogy az épületek tervezésekor a tűzvédelmi tervezésnek minden uniós országban alapvetően az élet- és értékvédelem célját kell szolgálnia, ebben a cikkben ajánlásként mutatjuk be a német előírásoknak megfelelő tűzvédelmi koncepciót: a minta-dokumentumtól a vállalkozás egyedi igényeinek megfelelő, szabályszerű koncepció kidolgozásáig tartó lépéseket.

Tűzvédelmi koncepció kidolgozása: a legfontosabbak röviden

A tűzvédelmi koncepció a tűzvédelmi szabályzat alapjául szolgál a tüzek megelőzése, a károk korlátozása és a biztonságos evakuálás lehetővé tétele érdekében.

Németországban a tűzvédelmi koncepciók kialakítását jogszabályok és irányelvek szabályozzák, mint például a német építési mintaszabályzat (MBO), az állami építési rendeletek, egyedi rendeletek és DIN-szabványok.

Bár nem minden vállalkozás számára kötelező, a középületek, ipari üzemek és más, magas kockázatú épületek esetében kötelező a tűzvédelmi koncepció elkészítése. Az előírások be nem tartása károkozás esetén bírságokat és jogi következményeket vonhat maga után.

A tűzvédelmi koncepciókat az épület típusa, a használat és a potenciális veszélyek függvényében személyre szabottan alakítják ki.

Meghatározás: mi a tűzvédelmi koncepció?

A tűzvédelmi koncepció a tűzvédelmi szabályzat alapját képezi annak érdekében, hogy előre megelőzze a tüzek keletkezését, és vészhelyzet esetén biztosítsa a kárelhárítást és az emberek biztonságos evakuálását. A tűzvédelmi koncepció a szerkezeti, műszaki és szervezési intézkedések gondos megtervezéséből és alkalmazásából áll.

Németországban a tűzvédelmi koncepció kialakítását a tűzvédelmi jogszabályok és irányelvek szabályozzák, többek között a következők szerint

  • az építési mintaszabályzat (MBO)

  • az állami építési szabályzatok,

  • a tűzvédelmi építőanyagok és építőelemek építési típusairól és vizsgálati tanúsítványairól szóló rendelet, és

  • különböző DIN-szabványok, mint például az építőanyagok és -elemek viselkedéséről szóló DIN 4102-1 és a tűzjelző rendszerek szakszerű telepítéséről és üzemeltetéséről szóló DIN 14675, valamint az építési termékek tűzvédelmi viselkedésük szerinti osztályozása a DIN EN 13501-1 szabványban szerepelnek.

Ezek az előírások és szabványok meghatározzák azokat a feltételeket, amelyek mellett tűzvédelmi koncepcióra van szükség. Az ilyen koncepciók általában kötelezőek középületek, ipari üzemek, magas épületek és egyéb olyan épületegyüttesek esetében, ahol az emberekre és a vagyontárgyakra fokozott veszély leselkedik. Fontos, hogy a tűzvédelmi koncepció tartalmát egyénileg az épületre szabják, hogy az tűz esetén hatékony legyen.

A tűzvédelmi koncepció, amelyet az épületekben szakaszonként nyilvánosan ki kell függeszteni - nevezetesen a tűzvédelmi szabályzat elemei - részletes utasításokat ad a tűzmegelőzésről és a tűz esetén tanúsítandó helyes magatartásról. Ezért ez az üzembiztonsági stratégia fontos része. A kiegészítő tűzvédelmi oktatás növeli a jelenlévők tudatosságát és személyes felelősségét a tűzveszély kezelésében.

Meghatározás: tűzvédelemi tanúsítvány

A tűzvédelmi koncepcióval ellentétben, amely a védelmi intézkedéseket írja le, a tűzvédelmi tanúsítvány csak azt igazolja, hogy az összes jogszabályi előírásnak eleget tettek. A hatóságok ezt a dokumentumot új épületek építési kérelmének részeként, átalakításoknál vagy az épület rendeltetésének megváltozása esetén kérik. Ez a dokumentum igazolja, hogy az építési projekt megfelel a tűzvédelmi követelményeknek

Meghatározás: tűzvédelmi szakvélemény

Míg a tűzvédelmi koncepciót elsősorban új épületek tervezése és építése vagy átfogó felújítások esetén alkalmazzák, addig a tűzvédelmi szakvélemény a meglévő épületek értékelésére és optimalizálására összpontosít. A tűzvédelmi szakvélemény leírja, hogy egy épület mennyire jól védett a tüzek ellen. Ezt képzett tűzvédelmi szakértők végzik, akik nemcsak az építési előírások betartását ellenőrzik, hanem gyakorlati javaslatokat is tesznek a tűzvédelem javítására.

Célok: mire szolgál a tűzvédelmi koncepció?

A német Közbiztosítók Kármegelőzési és Kárkutatási Intézete (IFS e.v.) szerint 2022-ben az összes tűzeset 62%-át emberi hiba, elektromos problémák és túlmelegedés okozta. Az ilyen tüzek jelentős károkat okozhatnak, tönkretehetik a vállalkozásokat és akár emberéleteket is veszélyeztethetnek. Ezért elengedhetetlen a jó tűzvédelmi koncepció.

A koncepciót az adott épülethez és annak használatához kell igazítani, és rendszeresen felül kell vizsgálni. A koncepció a következő fő célkitűzéseket tartalmazza:

  • A tűz kialakulásának megelőzése

  • A tűz terjedésének megfékezése

  • Az evakuálás biztosítása

  • Az anyagi javak védelme

  • Az építési előírások teljesítése

Felelősség: kötelező-e a tűzvédelmi koncepció elkészítése?

Németországban a tűzvédelmi koncepció elkészítése nem általános követelmény minden vállalat számára, de vannak egyértelmű jogi előírások, mint például az építési mintaszabályzat (MBO), amelyek bizonyos esetekben előírják egy ilyen koncepció elkészítését.

Mikor van szükség tűzvédelmi koncepcióra?

Nincs egységes jogi szabályozás, amely meghatározza, hogy mely épületek esetében van szükség ilyen dokumentumra. Az egylakásos családi házak vagy további bővítések, valamint a mezőgazdasági épületek nem kötelesek tűzvédelmi koncepciót készíteni.

Az MBO 14. szakasza szerint: „Az épületszerkezeteket úgy kell elrendezni, létesíteni, átalakítani és karbantartani, hogy a tűz kialakulását, a tűz és a füst terjedését (a tűz terjedését) megakadályozzák, és tűz esetén az emberek és állatok mentése, valamint a hatékony oltási munkálatok lehetővé váljanak.”

Nem tesznek tehát külön különbséget lakó- és irodaépületek között. A tűzvédelmi koncepció az olyan speciális épületek esetében kötelező, mint pl.

  • Iskolák

  • Kórházak

  • Bevásárlóközpontok

  • Magas épületek

  • 400 négyzetméternél nagyobb irodaházak

  • Éttermek

  • Iskolák és óvodák

Ha egy vállalkozásnak kötelesége tűzvédelmi koncepciót benyújtani, és ezt elmulasztja, bírsággal sújtható. Az összeg a szövetségi államtól és a jogsértés súlyosságától függően változik. Károkozás esetén polgári jogi és büntetőjogi következményekkel is számolni kell.

A jogszabályi előírásoktól függetlenül a biztosítótársaságok is megkövetelhetik a tűzvédelmi koncepciót. Ez a kockázat felmérésére szolgál, és hatással lehet a biztosítási díjra.

Meddig érvényes a tűzvédelmi koncepció?

Németországban a tűzvédelmi koncepciónak nincs általános érvényességi ideje, mivel a követelmények és a körülmények az épülettől és a használattól függően változnak. A tűzvédelmi koncepció aktualitása és hatékonysága különböző tényezőktől függ, például a szerkezeti változásoktól, a felhasználási mód változásától vagy az új jogszabályi előírásoktól. Ezért fontos a meglévő épületek tűzvédelmi koncepciójának rendszeres felülvizsgálata és szükség esetén frissítése.

Ki jogosult tűzvédelmi koncepciók kidolgozására?

Elvileg az épület tulajdonosa felelős a tűzvédelmi koncepció elkészítéséért. Olyan középületek esetében, amelyekben sok ember tartózkodik, mint például kórházak, iskolák, kiállítási csarnokok vagy nagy gyárak Németországban, a hatóságok tűzvédelmi szakértőt kérhetnek fel. Ez a szaktervező - aki tűzvédelmi szakirányú továbbképzéssel rendelkezik és szakmai tapasztalatot tud felmutatni - a vonatkozó jogszabályi alapok alapján kidolgozza a tűzvédelmi koncepciót. Bizonyos esetekben az építési munkálatok kivitelezését is felügyeli.

A magánszektorban, azaz a nyilvánosság számára nem hozzáférhető vagy kevésbé veszélyeztetett épületekben nincs egységes szabályozás a tűzvédelmi koncepciók kidolgozására.

Ki a felelős a tűzvédelmi koncepció hibáiért?

Németországban a tűzvédelmi koncepcióban elkövetett hibákért való felelősség elsősorban az ügyvezetőt, a tűzvédelemi felelősöket, a tűzvédelmi segítőket, az építészeket, a mérnököket, a tűzvédelmi szakértőket, a tűzvédelmi szakcégeket, a bérbeadókat és a tulajdonosokat érintheti. A követelmények az általános helyzettől és a tűzvédelmi koncepcióban való mindenkori részvételtől függőek.

Az építészek esetében például attól függ, hogy eleget tettek-e a gondos tervezésre és felügyeletre vonatkozó kötelezettségüknek. Egy tűzvédelmi szakember bevonása nem feltétlenül mentesíti az építészt a felelősség alól. A tűzvédelmi koncepcióban elkövetett hibák, amelyek az építész által végzett ellenőrzés elmulasztásából adódnak, kár esetén az építész felelősségét vonhatják maguk után.

Tartalom: Hogyan készül a tűzvédelmi koncepció?

Minden tűzvédelmi koncepció egyedi, és az épülethasználat típusán, a kockázatértékelésen és a lehetséges kár mértékén alapul. Nemcsak az épület tulajdonosának vagy üzemeltetőjének szándékait és követelményeit veszi figyelembe, hanem a hatóságok és a biztosítótársaságok előírásait is.

A VFDB 01/01 irányelv a tűzvédelmi koncepció sablonjaként szolgál, három vonatkozó szakaszból áll, amelyeket az adott épülethez igazítanak:

  • Megelőzés: Ez magában foglalja a tűzvédelemmel kapcsolatos szerkezeti intézkedéseket és műszaki berendezéseket, mint például a vészkijáratokat és a tűzgátló ajtókat.

  • Szervezés: Ez magában foglalja a vállalat tűzvédelmi szabályainak megállapítását.

  • Védelem: Ezek az intézkedések a tüzek megfékezésére, leküzdésére és eloltására szolgálnak.

Terjedelem és részletesség

A tűzvédelmi koncepció elkészítésének keretét a vonatkozó állami építési előírások, valamint további előírások és irányelvek, például az MBO adják. Az elkészítés legfontosabb jellemzői a pontosság és a teljesség. Ugyanakkor fontos, hogy a koncepció a lényegre - az összes releváns szerkezeti, műszaki és szervezési intézkedésre - koncentráljon. A részletezettségi szint így megfelel az engedélyezési tervezés szintjének.

Egyes tartományi építési szabályozásokban, például Észak-Rajna-Vesztfáliában, további követelményeket kell beépíteni a tűzvédelmi koncepció szerkezetébe:

  • amelyek az engedélyezési tervezésben még nem ismerhetők fel,

  • amelyekre a kivitelezés tervezési fázisában különböző megoldásokat lehet mérlegelni,

  • amelyek csak a kivitelezési fázisban oldhatók meg.

Formai követelmények és dokumentáció

A tűzvédelmi koncepció jóváhagyásához pontos információkra van szükség a kockázat szempontjából releváns paraméterekről, például a lehetséges tűzvédelmi forgatókönyvek és a megfelelő védelmi célok részletes leírására. Ezeknek a dokumentumoknak kell képezniük az építési ellenőrzés és jóváhagyás alapját, hogy az összes szükséges tűzvédelmi intézkedés megfelelő figyelembevételét biztosítsák. Az olyan dokumentumokat, mint a tűzvédelmi tanúsítványok, tűzvédelmi tervek vagy a tűzvédelmi előírások, a tűzvédelmi koncepció végleges mellékletében kell szerepeltetni.

Szerkezet és felépítés

A megfelelő megelőző tűzvédelem biztosítása érdekében különböző szempontokat kell figyelembe venni. Az épületek német tűzvédelmi irányelvei (PDF) szerint a tűzvédelmi koncepció a következőket tartalmazza:

  1. Bevezetés

    • Az épületben tartózkodó személyek száma

    • Meglévő tűzterhelés, mint például az építőanyagok és azok gyúlékonysága

    • Meghatározott védelmi célok

    • Lehetséges tűzveszélyek és gyújtóforrások

    • A mentőszolgálatok megközelíthetősége, a tűzoltóság számára kijelölt megközelítési útvonalak és területek

    • Az oltóvízellátás

  2. Szerkezeti tűzvédelmi intézkedések

    • Meglévő menekülési útvonalak és megközelítési útvonalak

    • Az építőanyagok gyúlékonysága

    • Az épületelemek tűzállósága

  3. Műszaki tűzvédelmi berendezések

    • Sprinkler-rendszerek

    • Füstelvezető rendszerek

    • Villámvédelmi rendszerek

    • Vészhelyzeti rádiórendszerek

    • Vészvilágítás

  4. Szervezeti tűzvédelmi intézkedések

    • Mentési és evakuálási tervek

    • Meglévő tűzoltó készülékek

    • A menekülési útvonalak és a tűzoltó készülékek megjelölése menekülési jelzésekkel

    • Egyéb vészhelyzeti koncepciók, tűzvédelmi előírások és a tűzoltóság kivonulási tervei

A tűzvédelmi koncepció gyakran kulcsfontosságú követelmény egy épület engedélyezéséhez. Mindig célszerű azonban egy átfogó - az összes tűzvédelmi intézkedést tartalmazó - koncepciót készíteni és fenntartani azt.

Letölthető tűzvédelmi koncepció minta

Az interneten számos tűzvédelmi koncepcióminta és sablon található, amelyeket saját igényeihez igazíthat. A tűzvédelmi koncepcióra vonatkozó szabványosított ellenőrző lista a regionális különbségek és a nemzeti előírások miatt nem alkalmazható. Szükség esetén az egyéni előírásoknak megfelelően kell dolgoznia.

Az illetékes minisztériumok vagy hivatalok gyakran tudnak segíteni ebben a kérdésben. A TÜV Nord szintén megbízható kapcsolattartó a minta tűzvédelmi koncepcióval kapcsolatos kérdéseivel kapcsolatban. A német Kárbiztosítók Szövetségének (VdS) iránymutatásai PDF formátumban egy példaértékű ellenőrző listát nyújt, amely útmutatóként használható az egyedi tűzvédelmi koncepció elkészítésekor.

Elkészült a tűzvédelmi koncepció - most mi a teendő?

Mivel az épületek és azok használata idővel változik, a tűzvédelmi koncepciókat is rendszeresen felül kell vizsgálni és szükség esetén módosítani kell.

A koncepciókat ezeken az időpontokban kell felülvizsgálni:

  • Használatbavétel előtt: Az új tűzvédelmi koncepciót a nemzeti előírásoktól függően speciálisan képzett szakembereknek, például tűzvédelmi szakmérnököknek kell ellenőrizniük, mielőtt azt jóváhagyják.

  • Használat közben: A tűzvédelmi koncepció frissítése szükséges a tartalom helyes végrehajtásának biztosítása érdekében. Ez magában foglalja az építésfelügyelet, a katasztrófavédelmi hatóság által végzett ellenőrzéseket és a biztonsági berendezések, például a tűzgátló ajtók gyártó általi rendszeres karbantartását.

Mennyibe kerül egy tűzvédelmi koncepció elkészítése?

Az tűzvédelmi koncepció elkészítésének költsége az épület vagy az épület egyes részeinek teljes területétől, kihasználtságától és a munka nehézségi fokától függ. A költségeket területenként külön-külön kell kiszámítani, majd összeadni.

5 tipikus hiba a tűzvédelmi koncepciókban

A tűzvédelmi koncepciók készítésekor a tipikus hibák jelentősen ronthatják a biztonságot. A leggyakoribb hibák a következők:

  • Nem megfelelő kockázatelemzés, amely nem ragadja meg teljes mértékben az épület sajátos veszélyeztetettségi potenciálját.

  • A vonatkozó előírások és szabványok be nem tartása, ami jogi és biztonsági problémákhoz vezethet.

  • A megfelelő menekülési útvonalak és vészkijáratok tervezésének elmulasztása, ami vészhelyzetben akadályozza a biztonságos evakuálást.

  • A tűzvédelmi berendezések rendszeres karbantartásának és ellenőrzésének hiánya, ami vészhelyzetben ronthatja azok működőképességét.

  • A munkavállalók nem megfelelő oktatása és tájékoztatása a tűzvédelmi intézkedésekről, amelyek alapvető fontosságúak a megelőzéshez és a tűzesetekre való hatékony reagáláshoz.

Valósítsa meg: tűzvédelmi koncepció a vállalkozás fokozott biztonsága érdekében

Az összes kockázatot figyelembe vevő átfogó tűzvédelmi koncepciót a valóságban szinte lehetetlen megvalósítani. A DENIOS ezért nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy a tűzvédelmet folyamatos folyamatként értelmezzük, amely a munkavállalók folyamatos képzését és tájékoztatását igényli. A DENIOS Akadémia speciálisan testre szabott képzéseket kínál a tűzvédelmi intézkedésekkel kapcsolatos tudatosság és ismeretek növelése érdekében. Többek között megtudhatja, hogy mikor van szükség tűzvédelmi koncepcióra, és hogyan ismerheti meg minden egyes személy a vállalat saját tűzvédelmi koncepcióját. A tűzvédelem témakörében további információkat talál magazinunkban is.

Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

Témához kapcsolodó bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00