DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás készítése a jogszabályoknak megfelelően (iratmintával)

A mindennapi munka rohanó tempójában a veszélyes anyagok kezelése során előfordulhatnak váratlan események - egy maró sav érintkezésbe kerül egy munkavállaló bőrével, vagy egy szivárgás veszélyezteti a talajvizet. A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások célja, hogy egyértelmű utasításokkal és magatartási szabályokkal minimalizálják az ilyen eseteket. Ebből a cikkből megtudhatja, hogyan készítheti el könnyedén saját maga a veszélyes anyagokra vonatkozó, a jogszabályoknak megfelelő munkavédelmi utasításokat, továbbá egy iratmintán kívül szakértői tippeket is adunk az utasítás vállalaton belüli kommunikációjához.

Definíció: Mi az a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás?

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás a munkavédelmi utasítások egy speciális típusa, amely a veszélyes anyagok biztonságos kezelését szabályozza egy üzemen belül. Útmutatóként szolgál a veszélyes anyagokkal foglalkozó munkavállalók számára a veszélyek és balesetek megelőzése, valamint a munkahelyi biztonság és a környezetvédelem érdekében. A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításoknak írásban kell készülniük, és a munkavállalók számára mindenkor hozzáférhetőnek kell lenniük. A szóbeli utasítások nem elegendőek. Továbbá egy munkavédelmi utasítás csak egy meghatározott területre vonatkozhat, például egyetlen veszélyes anyag kezelésére, vagy egy adott folyamatra.

Kötelező-e a veszélyes anyagokra vonatkozó általános kezelési utasítás elkészítése?

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvénnyel összhangban, a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet és a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet értelmében a munkáltató kötelessége írásban tájékoztatni a munkavállalókat a veszélyes anyagok jelenléte miatt hozott biztonsági intézkedésekről. A megfelelő kockázatértékelésen alapuló kezelési utasításokat kötelező elkészíteni és rendszeresen frissíteni minden, a cégnél jelen lévő és a határértéket meghaladó mennyiségű veszélyes anyagra vonatkozóan. A kötelezettség nem teljesítése jogkövetkezményekkel jár.

Miért fontos a munkavédelmi utasítások készítése a veszélyes anyagok kezelése során?

A munkavédelmi utasítás a veszélyes anyagok helyes és biztonságos kezelésének jogszabályban előírt dokumentuma és a következő jelentősége van:

  • •Biztonság a mindennapi munkavégzésben: az egyértelmű utasítások és iránymutatások azt jelentik, hogy a munkavállalók pontosan tudják, hogyan kell kezelni bizonyos veszélyes anyagokat. Ez csökkenti a balesetek és az egészségkárosodás kockázatát.

  • Az emberek és a környezet védelme: A veszélyes anyagok helytelen kezelése nemcsak a munkavállalóknak, hanem a környezetnek is árthat. A munkavédelmi utasítások minimalizálják a lehetséges veszélyeket, és így hozzájárulnak a környezetvédelemhez.

  • Egészségvédelem: A veszélyes anyagoknak való hosszú távú kitettség súlyos egészségügyi következményekkel járhat. A munkavédelmi utasítások segítenek az ilyen veszélyek felismerésében és a megelőző intézkedések megtételében.

Esettanulmány: Vegyi anyagok szivárgása egy laboratóriumban

Kiindulási helyzet: Egy kémiai laboratóriumban számos veszélyes anyaggal, köztük maró és mérgező vegyszerekkel dolgoznak. Egy alkalmazott észreveszi, hogy egy maró hatású vegyszert (kénsavat) tartalmazó palack felborult és kifolyt. A vegyi anyag reakcióba lép a munkafelületen, és gőzök szabadulnak fel. Mivel a veszélyes anyagra vonatkozóan van kezelési utasítás, a munkavállaló tudja, hogy mit kell tennie.

Intézkedések:

  1. Azonnali intézkedés: A munkavállaló a riasztó beindításával és a laboratóriumban tartózkodó valamennyi személy értesítésével aktiválja a vészhelyzeti tervet.

  2. Első a biztonság: A laboratórium ajtajait bezárják, és minden alkalmazott elhagyja a laboratóriumot és (a mértéktől függően) az épületrészt.

  3. Vészhelyzeti felszerelés: Egy speciálisan kiképzett mentőegység felveszi a szükséges védőfelszerelést, azon belül a légzésvédő maszkokat, a védőszemüvegeket és a vegyvédelmi öltözékeket.

  4. A helyzet felmérése: A biztonsági egység belép a laboratóriumba, hogy felmérje a helyzetet, és meghatározza, mennyi vegyi anyag szivárgott ki, és hogyan lehet azt a legjobban semlegesíteni és eltávolítani.

  5. Semlegesítés: A mentőegység speciális semlegesítő szereket használ a vegyi anyag ártalmatlanná tételére, és gondoskodik az érintett terület alapos megtisztításáról.

  6. Szellőztetés: A laboratóriumot megfelelően szellőztetik, hogy minden gőzt és gázt eltávolítsanak.

  7. Jelentés és felülvizsgálat: Az eseményről részletes jelentés készül. A szivárgás okát kivizsgálják, és intézkedéseket hoznak a hasonló incidensek jövőbeni megelőzésére.

Eredmény: A személyzet és a mentőegység gyors és hatékony fellépése révén megelőzték a súlyos katasztrófát. Az eset a biztonsági protokollok és berendezések felülvizsgálatához vezetett a munkahelyi biztonság javítása érdekében.

Mi a különbség egy veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás és a biztonsági adatlap között?

A biztonsági adatlap és a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás közötti különbség a funkcióikban és a célcsoportjaikban rejlik.

  1. A biztonsági adatlapot a gyártó bocsátja rendelkezésre, és részletes műszaki információkat tartalmaz egy veszélyes anyagról, beleértve a kezelést, tárolást és ártalmatlanítást, továbbá a szakemberek számára készült.

  2. A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat a felhasználó, mint cég készíti el a biztonsági adatlap alapján. Ez a dokumentum az adott üzemre jellemző, rövidebb és tömörebb, és konkrét utasításokat ad a munkavállalóknak az anyag biztonságos kezelésére vonatkozóan.

Mindkettő alapvető fontosságú dokumentum a munkahelyi biztonság szempontjából.

Mikor kell elkészíteni a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítást?

Minden esetben szükség van írásban kiadott kezelési utasításra, mielőtt a munkavállaló egy adott anyaggal elkezd dolgozni, ez tájékoztatja őt a veszélyekről, a védőintézkedésekről és a viselkedési szabályokról.

Vannak azonban kivételek: Ha a kockázatértékelés alapján az derül ki, hogy egy veszélyes anyag tulajdonságai, vagy mennyisége miatt csak alacsony kockázatot jelent a munkavállalókra nézve, akkor a veszélyes anyagokra vonatkozó külön kezelési utasításoktól el lehet tekinteni.

Milyen jogszabályok rendelkeznek a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások elkészítéséről?

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény értelmében a munkáltató kötelessége az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtése és - többek között -

„a munkavállók ehhez szükséges megfelelő utasításokkal, tájékoztatásokkal való ellátása.“

A munkavédelemről szóló törvény vonatkozó rendelkezéseivel (21.§ (4) bekezdés, 42.§ a) pont, 54.§ (1) i) pont, 54.§ (7) a) pont) összhangban további rendeletek alkotják a veszélyes anyagokkal kapcsolatos kezelési utasítások jogi keretét. Íme egy áttekintés:

A munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet 23.§, 24.§

Ezek az előírások a munkaeszközök veszélyes területeken történő használatának követelményeire, a munkaeszközök ellenőrzésére, a megelőző intézkedésekre, valamint a munkavállalók oktatására és tájékoztatására vonatkoznak.

A munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről szóló 65/1999. (XII. 22.) EÜM rendelet 4.§ (6) bekezdése

Ez szabályozza a munkáltató azon kötelezettségét, hogy a munkavállalókat az egyéni védőeszközök üzemen belüli használatára vonatkozó oktatásban részesítse.

A kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet 13.§ (6) bekezdése

Ennek értelmében a munkáltató kötelessége írásban tájékoztatni a veszélynek kitett munkavállalókat a veszélyes anyagok jelenléte miatt hozott biztonsági intézkedésekről.

Ki készíti el a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítást?

Az munkavédelmi utasítás elkészítéséért a munkáltató felel. A munkáltatónak biztosítania kell, hogy a munkavállalók rendelkezésére álljon az írásos használati utasítás, amely figyelembe veszi a kockázatértékelést, és amelyet a munkavállalók számára érthető nyelven íródott. Változások esetén frissíteni kell. A munkáltatónak azonban nem kell saját maga elkészítenie az üzemeltetési utasításokat, hanem ezt a feladatot más személyre is átruházhatja.

A veszélyes anyagokra vonatkozó német műszaki szabályzat (TRGS), különösen a TRGS 555 foglalkozik részletesen a munkavédelmi utasításokkal és a munkavállalók tájékoztatásával, ezért - a részletes hazai előírások hiányában - ajánlásként mutatjuk be ennek rendelkezéseit. A szabályzat kimondja:

"A munkáltató felelős a kezelési utasítások elkészítéséért. Tanácsot kérhet munkavédelmi szakemberektől, üzemorvosoktól vagy más szakértőktől (pl. munkavédelmi hatóságoktól, balesetbiztosítási intézményektől, tanácsadó cégektől)."

Tekintettel arra, hogy egyes szabályozási körök munkabiztonsági szaktevékenységnek minősülnek, a munkavédelmi utasítás készítésébe be kell vonni a foglalkozás-egészségügyi szolgálatot, a munkáltató megfelelő felkészültségű, e feladatra kijelölt szakembereit (műszaki, jogi, közgazdasági szakembert) és a munkavédelmi képviselőt is. Ez az együttműködés biztosítja, hogy az összes érintett területről származó szakismeret és gyakorlati tapasztalat beépüljön az utasításokba, és hogy az utasítások alapján a munkavállalók megfelelően kezeljék a veszélyes anyagokat, gépeket stb.

Tartalom: Miből áll egy veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás?

Ha veszélyes anyagokra vonatkozó üzemeltetési utasítást szeretne készíteni cégének, felmerül a kérdés, hogy hogyan épüljön fel, mit kell tartalmaznia, és honnan szerezhetők be az ehhez szükséges információk.

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás felépítése

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításnak a vonatkozó hatályos előírásoknak megfelelő információkat kell tartalmaznia. Magyarországon a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet 13.§ (6) bekezdése tartalmazza a szükséges információk vázlatát. A részletezettség érdekében cikkünkben ajánlásként mutatjuk be a TRGS 555 német műszaki szabályzat követelményeit.

Még ha a felépítés nincs is sehol pontosan előírva, a következő pontok beváltak a munkavédelmi gyakorlatban:

Fejléc

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításnak tartalmaznia kell egy sorszámot vagy egy szervezeti kódot, a dátumot a különböző változatok megkülönböztetése érdekében, a felelős személy vagy a készítő nevét és azt a konkrét munkaterületet, amelyre vonatkozik.

Munkaterület, munkahely, tevékenység

Itt kerül meghatározásra a kezelési utasítás alkalmazási területe. Pontosan leírja, hogy melyik területen, melyik munkahelyen és melyik tevékenység során kerülnek felhasználásra a veszélyes anyagok. Ez világos összefüggést biztosít a munkavállalók számára, és segít nekik megérteni, hogy mikor és hol kell követniük az utasításokat.

Megjegyzés: A hasonló veszélyekkel és védőintézkedésekkel járó munkahelyekre és tevékenységekre közös munkavédelmi utasítás készíthető.

A veszélyes anyagok megnevezése

Ebben a szakaszban az összes alkalmazott veszélyes anyagot név szerint kell felsorolni. A félreértések elkerülése érdekében fontos a pontos név és adott esetben a CAS-szám feltüntetése.

Az emberekre és a környezetre jelentett veszélyek

Ez a szakasz részletesen ismerteti - veszélyességi piktogramok segítségével is - a kockázatértékelés során azonosított, lehetséges, a veszélyes anyagok által jelentett veszélyeket. Ez magában foglalhatja, hogy milyen egészségi veszélyek léteznek, milyen hatások jelentkezhetnek a környezetre, és milyen egyéb potenciális veszélyek léteznek.

Védőintézkedések és magatartási szabályok

Ez a szakasz a fent említett veszélyek minimalizálását célzó védőintézkedésekről és magatartási szabályokról nyújt tájékoztatást. Az intézkedéseket a STOP-elv hierarchiája szerint kell meghatározni (a műszaki intézkedések elsőbbséget élveznek a szervezeti és egyéni intézkedésekkel szemben). Ide tartozhat az egyéni védőeszközök viselése, bizonyos munkafolyamatok követése vagy a biztonsági protokollok betartása.

Viselkedés veszély esetén

Abban az esetben, ha minden óvintézkedés ellenére baleset vagy veszélyes helyzet (pl. szivárgás vagy robbanás) következik be, ez a szakasz egyértelmű utasításokat ad arra vonatkozóan, hogy a munkavállalóknak hogyan kell viselkedniük, és milyen védőintézkedéseket kell tenniük. Ezek közé tartozhat a gépek kikapcsolása, a munkaterület elhagyása, illetve a mentőegységek riasztása.

Elsősegélynyújtás

Ez a szakasz a veszélyes anyagok által okozott balesetek vagy sérülések esetén teendő elsősegélynyújtási intézkedéseket írja le. Ezek közé tartozhat a sebkötözés, a szem kiöblítése szemmosóval vagy a mentők hívása. Ezenkívül tájékoztatást kell adni az elsősegélynyújtókról, a segélyhívó számokról és az elsősegélynyújtó felszerelésekről.

A veszélyes anyagok szakszerű ártalmatlanítása

Végül ez a szakasz ismerteti, hogyan kell a munkaeszközöket és egyéb szennyezett anyagokat használat után biztonságosan és környezetbarát módon ártalmatlanítani. Itt többek között az üzemi hulladékgyűjtő helyekről lehet információkat adni.

Lábléc

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat a munkahelyi vezető vagy a munkáltató aláírásával hagyja jóvá.

Figyelem: Nem elég csak egyszerűen megismertetni a munkavállalókkal a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat. Meg is kell tanulniuk a veszélyes anyagok biztonságos kezelésének technikáit és eljárásait is. Ez az információ dokumentálható az adott kezelési utasításban, vagy hozzáadható az általános munkavédelmi utasításokhoz.

Honnan származnak az információk a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokhoz?

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások elkészítéséhez számos információforráshoz kell hozzáférni. Ezek a források részletes adatokat és információkat szolgáltatnak az adott veszélyes anyagok tulajdonságairól, kockázatairól és biztonságos kezeléséről.

A legfontosabb információforrások a következők:

  • Veszélyes anyagokra vonatkozó kockázatértékelés: A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások tartalma többek között a veszélyes anyagokra vonatkozó kockázatértékelésen alapul. Ez tartalmazza többek között a baleseti és egészségi veszélyeket, valamint a lehetséges védőintézkedéseket.

  • Az anyagok címkézése: Az anyagcímkék gyakran megtalálhatók a vegyszerek csomagolásán és tartályain. Ezek tájékoztatást nyújtanak az anyag által jelentett veszélyekről, és piktogramokat, figyelmeztetést, valamint figyelmeztető- és óvintézkedésre vonatkozó mondatokat tartalmaznak.

  • Biztonsági adatlapok: Amint már említettük, a biztonsági adatlapok részletes információkat tartalmaznak az anyagról, annak kezeléséről, tárolásáról és ártalmatlanításáról, valamint a veszélyek elleni védekezés intézkedéseiről, és így a kezelési utasítások elkészítésének alapját képezik.

  • Anyagokra vonatkozó adatbázisok: Vannak olyan speciális adatbázisok, amelyek átfogó információkat nyújtanak a különböző veszélyes anyagokról. Ennek egyik kiemelkedő példája a GESTIS adatbázis, amelyet a német kötelező balesetbiztosító munkavédelmi intézete (DGUV) működtet. Innen konkrét adatok hívhatók le egy anyagról, annak veszélyességi potenciáljáról és a hozzá kapcsolódó védelmi intézkedésekről. A „International Chemical Safety Cards” adatbázis (ICSCs) szintén fontos biztonsági információkat kínál a vegyi anyagokra vonatkozóan, áttekinthető formában.

  • Szakirodalom: A szakkönyvek és tudományos kiadványok gyakran részletes információkat nyújtanak az egyes veszélyes anyagokról, azok tulajdonságairól és a kapcsolódó kockázatokról. A biztonságos kezelésre és az aktuális kutatási eredményekre vonatkozó információkat is tartalmazhatnak.

  • Internet: Az internet átfogó információforrás, amely hivatalos dokumentumokat és iránymutatásokat, valamint esettanulmányokat és szakmai eszmecseréket tartalmaz. Az új anyagokra és anyagkombinációkra vonatkozó információk is megtalálhatók itt. Fontos azonban, hogy az online kutatás során legyünk kritikusak, és győződjünk meg arról, hogy az információk megbízható és elismert forrásokból származnak.

A fentieken kívül a munkavédelmi utasítások összeállításakor figyelembe lehet venni más forrásokat is, mint például a munkavédelmi és balesetvédelmi előírásokat, a gyártók használati utasításait, a biztonságtechnikai és munkaegészségügyi előírásokat. Csak így kaphatnak a munkavállalói átfogó és pontos képet a veszélyes anyagról és az azzal kapcsolatos kockázatokról.

Szín és forma: Hogyan biztosítható, hogy a kezelési útmutató könnyen érthető legyen?

Annak érdekében, hogy a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások tartalma érthető legyen, azok elkészítésekor érdemes néhány bevált normát követni a szín, a forma és a nyelvezet tekintetében. A grafikai kialakításra vonatkozóan azonban nincsenek jogi követelmények.

  1. A munkavédelmi utasításokat általában A4-es formátumban adják ki; ha bizonyos munkahelyeken az A3-as formátum könnyebben olvasható, akkor ezt a formátumot kell használni.

  2. A munkavédelmi utasítás terjedelmének megfelelőnek kell lennie a felhasználónak. Nem haladhatja meg az 1-2 A4-es oldalt.

  3. Fontos, hogy a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások egyszerű, minden felhasználó által ismert és érthető nyelven íródjék. A lényegre kell összpontosítani, és az információkat úgy kell bemutatni, hogy azok gyorsan és hatékonyan elsajátíthatók legyenek. Ez azt jelentheti, hogy a munkavédelmi utasításokat le kell fordítani a magyarul nem tudó személyzet számára.

  4. A szakkifejezések és az idegen szavak kihívást jelenthetnek. Bár a veszélyes anyagokkal foglalkozó szakemberek számára ismerősek, mások számára zavaróak lehetnek. Ha használni kell őket, fontos, hogy a félreértések és hibák elkerülése érdekében világosan és érthetően el legyenek magyarázva.

  5. A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat a lehető legpontosabban kell megfogalmazni, hogy a gyakorlatban könnyen megvalósíthatók legyenek. Nem szabad olyan homályos kifejezéseket használni, mint például „esetleg”, „amennyire lehetséges”, „általában”, „rendszeresen”.

  6. A veszélyszimbólumok és piktogramok megteremtik a kapcsolatot az üzemen belüli biztonsági jelzésekkel, és javítják az érthetőséget. A képi ábrázolások megkönnyítik az információk gyors megértését. Áthidalják a nyelvi akadályokat, és biztosítják, hogy a munkavédelmi utasítások a nyelvtudástól függetlenül széles közönség számára hozzáférhetőek legyenek. Ezért a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokban használni kell a munkahelyen alkalmazandó biztonsági és egészségvédelmi jelzésekről szóló 2/1998. (I. 16.) MüM rendelet szerinti tiltó, figyelmeztető, rendelkező és tájékoztató jeleket.

  7. A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat általában narancssárga vagy piros kerettel kell ellátni. Ez biztosítja, hogy a munkavállalók könnyen észrevegyék és felismerjék azokat.

GyIK: A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokkal kapcsolatos legfontosabb kérdések és válaszok

Itt talál válaszokat a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokkal kapcsolatos gyakran ismételt kérdésekre.

Miért van szükség a kezelési utasítás rendszeres felülvizsgálatára és frissítésére?

Még ha a munkavédelmi utasítás határozatlan ideig érvényes is, a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás rendszeres felülvizsgálata és frissítése a jogszabályoknak megfelelően biztosítja, hogy az mindig megfeleljen az aktuális követelményeknek, és hogy a munkavállalókra vonatkozó védőintézkedések hatékonyak maradjanak. Ez garantálja azt is, hogy a munkavállalók tájékozottak legyenek az aktuális veszélyhelyzetekről.

A munkakörnyezet dinamikus jellege, különösen ott, ahol veszélyes anyagokat kezelnek, állandó éberséget igényel. A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat frissíteni vagy le kell cserélni, ha

  • új veszélyes anyagok kerülnek felhasználása,

  • a tevékenység feltételei megváltoznak (pl. módosul a technológia), vagy

  • a törvények és/vagy rendeletek módosulnak.

Tipp: Miután a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások jóváhagyásra kerülnek, célszerű kitűzni a rendszeres felülvizsgálat időpontját, hogy az esetleges (pl. új jogszabályok miatt bekövetkező) változásokkal ki lehessen egészíteni azokat.

Hogyan kell a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás tartalmát a munkavállalók tudomására hozni?

Több módja is van annak, hogy a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások tartalmát közölje a munkavállalókkal. Az első lehetőség, hogy egyszerűen átadja nekik a dokumentumot, és megkéri őket, hogy igazolják az átvételt.

A második lehetőség, hogy egy oktatás keretében részletesen elmagyarázza a kezelési útmutatót, és válaszol az azzal kapcsolatos kérdésekre. Az munkavédelmi utasítások oktatásba való beépítése biztosítja, hogy minden munkavállaló valóban megismerje, megértse és a mindennapi munkája során alkalmazza az utasításokat. A gyakorlati feladatok és esettanulmányok, amelyekben a munkavállalóknak szimulált forgatókönyvek alapján kell alkalmazniuk az utasításokat, tanulási pszichológiai szempontból nagyon hatékonyak.

A cél a konkrét veszélyek és a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások fontosságának tudatosítása.

Hol kell a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat elhelyezni vagy kifüggeszteni?

Az elkészített veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasításokat a cég megfelelő helyein (céges információs táblák) úgy kell kifüggeszteni, illetve elhelyezni, hogy a munkavállalók bármikor el tudják olvasni. A munkavédelmi utasításokat általában azokon a munkahelyeken kell kifüggeszteni, ahol veszélyes anyagok kezelése történik. Biztosítani kell, hogy a munkavállalók bármikor megtekinthessék a rájuk vonatkozó munkavédelmi utasításokat.

Megjegyzés: A munkavédelmi utasításoknak a belső számítógépes hálózaton közzétett online változata csak kiegészítő információként szolgál, és nem helyettesítheti a nyomtatott változatot.

Iratminta egy veszélyes anyag kezelési utasításához

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás elkészítése igényes feladat, amely időt és türelmet igényel - és mint látta, gyakran nem elég csak egy munkavédelmi utasítás elkészítése.

A veszélyes anyagok kezelésre vonatkozó munkavédelmi utasítások iratmintái és sablonjai elérhetőek a különböző szakmai szervezetek, például munkavédelemmel foglakozó vállalkozások honlapjairól. Ezek a sablonok alapul szolgálhatnak a céges üzemeltetési utasítások elkészítéséhez.

A DENIOS kínálatában is szerepel a veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítás sablonja. Ez a szövegfájl-sablon a szokásos szövegszerkesztő programok segítségével hozzáigazítható az Ön vállalatának sajátos körülményeihez és követelményeihez.

Veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások - Így segít önnek a DENIOS

A veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások szabályozzák a munkavállalók viselkedését, és egyértelműsítik a veszélyes anyagok kezelését a cégen belül. Meghatározó szerepet játszanak a munkavállalók biztonságában és egészségében, ezért a munkavédelmi gyakorlatban is használatosak.

A munkavédelmi utasításokat rendszeres időközönként ellenőrizni és szükség esetén frissíteni kell. Ingyenes sablonunk segítségével elkészítheti a veszélyes anyagokra vonatkozó tökéletes kezelési utasításokat. A DENIOS a munkavédelem és az üzemi felszereltség témaköreivel kapcsolatos kérdésekben is támogatja Önt üzemi jelzőtáblákkal és számos más, a munkatársak védelmét szolgáló termékkel.

Témához kapcsolódó tunivalók

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakinformációkat gondosan és legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. Mindazonáltal a DENIOS GmbH nem vállal semmilyen garanciát vagy felelősséget, sem az olvasóval, sem harmadik személyekkel szemben az információk aktualitásáért, teljességéért és helyességéért, legyen az szerződéses, deliktuális vagy más jellegű. Az információk és a tartalom saját vagy harmadik fél által történő felhasználása ezért saját felelősségre történik. Kérjük, minden esetben tartsa be a vonatkozó helyi és hatályos jogszabályokat.

Bejelentkezés
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00