DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Veszélyes anyagok címkézése a GHS szerint: a veszélyek megértése és láthatóvá tétele

A veszélyes anyagok helyes címkézése alapvető fontosságú, hogy a felhasználók azonnal felismerhessék a lehetséges veszélyeket és megfelelően reagálhassanak. Ez az útmutató áttekintést nyújt a veszélyes anyagok GHS-rendszer szerinti címkézéséről, és választ ad a leggyakrabban feltett kérdésekre.

Mit jelent a veszélyes anyagok címkézése?

A veszélyes anyag címkéje egy szabványosított címke, amelyet a vegyi anyag veszélyeinek közlésére használnak. A következő elemekből áll:

  • A veszély típusát ábrázoló és könnyen felismerhető piktogramok.

  • Figyelmeztetések, mint például „Veszély” vagy „Figyelem”.

  • Kiegészítő információk, figyelmeztető- és óvintézkedésre vonatkozó mondatok (H- és P-mondatok).

A veszélyes anyagok címkézésének célja, hogy figyelmeztesse a felhasználót a veszélyes anyagok kezelésével kapcsolatos lehetséges kockázatokra, és tisztázza a szükséges biztonsági intézkedéseket.

Hol használják a veszélyes anyagok címkéit?

A veszélyes anyagok címkéit minden olyan esetben használják, amikor az egészségi, vagy a környezeti veszély lehetséges. Közvetlenül a veszélyes anyagokat tartalmazó tartályokra és csomagolásokra kerülnek elhelyezésre. A veszélyes anyagok címkéi számos területen megtalálhatók, többek között ipari termelőüzemekben, laboratóriumokban, építkezéseken, raktárakban, közlekedési eszközökön és a magánszektorban is, például a háztartási vegyi anyagok használatakor. A veszélyes anyagok címkézése rendkívül fontos, hogy a felhasználók tisztában legyenek az általuk használt anyagok lehetséges veszélyeivel. Baleset esetén gyorsabban lehet segítséget nyújtani, ha a veszélyes anyag tulajdonságai közvetlenül a címkén láthatók.

Ki felel a veszélyes anyagok címkézéséért?

A gyártó felelős a tartályok és a csomagolás címkézéséért, valamint a biztonsági adatlapok elkészítéséért. Ha a veszélyes anyagokat az eredeti tartályból más veszélyesanyag-tároló tartályba töltik át, a felhasználó köteles ezeket is ellátni a megfelelő veszélyesanyag-címkével. Kérjük, vegye figyelembe a biztonságos átfejtésre vonatkozó tippjeinket.

A veszélyes anyagok címkézésnek jogszabályi háttere (GHS/CLP)

A veszélyes anyagok címkézése egy ENSZ által létrehozott, globálisan egységes, szabványosított rendszer: Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS), magyarul a Vegyi Anyagok Besorolásának és Címkézésének Globálisan Harmonizált Rendszere. A GHS meghatározza a vegyi anyagok veszélyességi osztályokba sorolását, valamint a kapcsolódó veszélyességi piktogramokat, valamint a figyelmeztető- és óvintézkedésre vonatkozó mondatokat (H- és P mondatok). A GHS szerinti veszélyes anyagok osztályozását és címkézését az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai rendelet (CLP) ülteti át az európai jogba.

Osztályozás és címkézés a GHS szerint

Egy anyag akkor minősül veszélyesnek, ha tulajdonságai alapján legalább egy veszélyességi osztályba besorolható:

i.     Fizikai-kémiai veszélyek

ii.     Az emberi egészségre jelentett veszélyek

iii.    A környezetre jelentett veszélyek

A GHS-rendszer a veszélyes anyagok címkézésekor összesen 28 veszélyességi osztályt különböztet meg: 16 fizikai és kémiai veszélyességi osztályt, 10 egészségügyi veszélyességi osztályt és 2 környezeti veszélyességi osztályt. A veszély típusától és súlyosságától függően a veszélyességi osztályokat további kategóriákra és alosztályokra bontják, és a megfelelő veszélyességi piktogramokkal, figyelmeztetésekkel és figyelmeztető mondatokkal (H-mondatokkal) látják el. A rendszerről teljes áttekintést nyújt a Német Szövetségi Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Intézet, azaz a BAuA GHS-posztere .

Veszélyt jelző piktogramok

A veszélyt jelző piktogramok vörös szegélyű, fehér alapon fekete szimbólumok. Minden egyes piktogramhoz tartozik egy elnevezés és egy kód. Egy piktogram több veszélyességi osztályhoz is tartozhat.

Figyelmeztetések

A veszélyes anyag címkéjén a piktogramon kívül a „Veszély” vagy „Figyelem” szó is szerepel. A „Veszély” figyelmeztetés a súlyosabb veszélyeket jelöli, amelyek súlyos sérülésekhez, egészségkárosodáshoz vagy akár halálhoz is vezethetnek. Ilynek például 1. kategóriába tartozó veszélyes anyagok, például erősen maró anyagok , vagy rákkeltő anyagok, robbanásveszélyes anyagok, keverékek, illetve olyan anyagok, amelyek akut toxicitásúak és belélegezve, lenyelve, vagy bőrrel érintkezve súlyos egészségkárosodást okozhatnak.

A „Figyelem” figyelmeztetés a kevésbé súlyos, de még mindig potenciálisan veszélyes helyzetekre utal. Olyan veszélyekre figyelmeztet, amelyek kisebb sérülésekhez vagy kisebb egészségkárosodáshoz vezethetnek. Ilyenek például a 2. kategóriába tartozó anyagok, amelyek irritáló hatással lehetnek a bőrre, vagy a szemre, vagy olyan anyagokra, amelyek környezetre veszélyesnek minősülnek, és hosszú távú környezeti károsodáshoz vezethetnek, de nem jelentenek akut veszélyt.

Figyelmeztető mondatok (H-mondatok)

A figyelmeztető mondatok, más néven H-mondatok (Hazard Statements) szabványosított kódok, amelyeket a veszélyes anyagok címkéin használnak az adott anyaggal vagy keverékkel kapcsolatos konkrét veszélyek természetének és mértékének leírására. A H-mondatok teljes áttekintését tartalmazza a hamarosan megjelenő "DENIOS veszélyes anyag kisokos".

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok (P-mondatok)

Az óvintézkedésre vonatkozó mondatok, más néven P-mondatok (Precautionary Statements) olyan szabványosított kódok, amelyek egy adott anyag vagy keverék biztonságos kezelésére vonatkozó utasításokat tartalmaznak, az expozíció káros hatásainak a lehető legkisebbre csökkentése, vagy kiküszöbölése céljából.

Veszélyes anyagok címkézése a gyakorlatban - Hogyan kerülhetők el a tipikus hibák?

Az üzemeltetés során gyakran kell a veszélyes anyagokat lefejteni, vagy az eredeti tartályból más tartályokba áttölteni. Ezért egyrészt rendkívül fontos, hogy az új tartályok is legyenek alkalmasak a veszélyes anyagok tárolására. Másrészt, áttöltéskor gyakran elfelejtik felcímkézni az új tárolóedényt - ami kockázatokat rejt magában, és nem felel meg a jogszabályoknak sem. Ezért elengedhetetlen, hogy az új tartály is el legyen látva a megfelelő veszélyes anyag címkékkel.

Tippek az eredeti tartályból történő biztonságos átfejtéshez

Az átfejtés előtt ellenőrizze, hogy mind az eredeti tartály, mind a céltartály alkalmas-e a veszélyes anyag tárolására és jó állapotban vannak-e. Az irányíthatóság fenntartása érdekében célszerű megfelelő átfejtési segédeszközöket, például tölcsért vagy szivattyút használni.

Alapvető fontosságú a veszélyes anyagok címkézésének gondos betartása és a szükséges biztonsági intézkedések megtétele a balesetek és sérülések kockázatának minimalizálása érdekében. Az alapos előkészítés és az áttöltés során tanúsított odafigyeléssel gondoskodhat a munkahelyi biztonságról.

1

Előkészítés és tervezés

  • Ellenőrizze a biztonsági adatlapokat!

  • Ellenőrizze, hogy a céltartály alkalmas-e a veszélyes anyag tárolására és jó állapotban van-e!

  • Készítsen elő megfelelő átrakási segédeszközöket!

  • Vegye fel a védőfelszerelést!

  • Válasszon ki egy jól szellőző területet!

  • Gyúlékony folyadékok áttöltésekor gondoskodjon a földelésről!

2

Veszélyes anyagok címkézése

  • Címkézze fel a céltartályt a megfelelő veszélyesanyag-címkével!

  • Ellenőrizze mindkét tartályon a címkéket, és sérülés esetén cserélje ki azokat!

3

Munkafelület előkészítése

  • Válasszon ki egy tiszta és száraz munkafelületet!

  • Készítse elő a kármentő tálcát!

4

Áttöltés

  • A veszélyes anyagot óvatosan, lassan és ellenőrzött módon töltse át!

  • Használjon megfelelő segédeszközöket a közvetlen érintkezés elkerülés érdekében!

5

Lezárás és tisztítás

  • A tartályt megfelelően zárja le és rögzítse!

  • A használt anyagok hulladékát a helyi előírásoknak megfelelően kezelje!

  • Alaposan tisztítsa meg a munkafelületet!

6

Dokumentáció

  • Dokumentálja a lefejtett mennyiséget és a tárolóedényt!

  • Szükség esetén frissítse az lefejtett tartályok címkézését!

A megfelelő veszélyesanyag-tartály kiválasztása

A veszélyes anyagok tárolására szolgáló tartály megfelelő anyagának kiválasztása számos tényezőtől függ, többek között a veszélyes anyag típusától, kémiai tulajdonságaitól, más anyagokkal való reakcióképességétől, valamint a jogszabályi előírásoktól és a biztonsági szabványoktól. A vegyi anyagokkal szembeni ellenállósági listánk hasznos információkat nyújt Önnek a tárolni kívánt közegek széles skálájához megfelelő tartályok anyagairól.

A DENIOS kínálata a veszélyes anyagokat tartalmazó konténerek széles választékát tartalmazza. A tárolt közegekkel szembeni optimális ellenálló képesség biztosítása érdekében különböző méretű tartályokat kínálunk, a kicsiktől a nagyméretűekig, és különböző anyagokból, például műanyagból, acélból és nemesacélból. Ezen túlmenően számos tárolóedényünk további jóváhagyásokkal rendelkezik a speciális alkalmazásokhoz, mint például az UN-szállítási engedéllyel, vagy a robbanásveszélyes zónákhoz és/vagy élelmiszeripari használatra való alkalmassággal, továbbá elektromosan vezetőképes (ESD) kivitelben is kapható.

Hogyan kell helyesen felcímkézni a veszélyes anyagokat tartalmazó tartályokat?

Először is a veszélyes anyagot egyértelműen azonosítani kell - az eredeti tárolóedény címkézése, a biztonsági adatlap, vagy a CAS-szám (Chemical Abstracts Service) alapján. Ezután ki kell választani a megfelelő veszélyszimbólumokat és piktogramokat a céltartályhoz, és hozzá kell adni a megfelelő figyelmeztető és óvintézkedésre vonatkozó mondatokat a konkrét veszélyek és a szükséges védőintézkedések leírására. A címkének jól olvashatónak és láthatónak kell lennie. A DENIOS webáruházban hamarosan megtalálhatja az összes GHS veszélyszimbólumot különböző méretű, praktikus öntapadós fóliák formájában.

Tippünk: A FALCON termékcsalád minden felhasználási területre és munkafázisra kínál kifejezetten a folyékony veszélyes anyagok biztonságos tárolására, szállítására és finomadagolására alkalmas tartályokat. A FALCON biztonsági tartályokat alapfelszereltségként GHS címkéző matricákkal szállítjuk.

Hasonló bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Bejelentkezés
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00