DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Munkavédelmi oktatás: hogyan tehet eleget munkáltatói kötelezettségének?

Egy ipari üzemben a veszélyes anyagok nem megfelelő kezelése miatt bekövetkező baleset súlyos felelősségjogi következményekkel és termeléskieséssel járhat. Ezért a munkavédelmi törvény előírja a munkavállalók számára az éves munkahelyi munkavédelmi oktatást. Ez a munkavállalók biztonsági oktatásáról szóló GYIK bemutatja, hogy ki jogosult ezeket a munkavédelmi oktatásokat elvégezni, és milyen tartalmat kell átadni.

Munkavédelmi oktatás - a legfontosabb tudnivalók röviden

  • A munkavédelmi oktatások tájékoztatást nyújtanak a munkavállalóknak a munkahelyi veszélyekről és biztonsági intézkedésekről a balesetek és megbetegedések megelőzése érdekében.

  • Ezeket az oktatásokat jogszabály írja elő a munkavédelemről szóló törvény és más rendeletek.

  • E munkáltatói kötelezettség elmulasztása megnövekedett költségekhez, a munkáltató felelősségéhez és baleset esetén esetleges kártérítési igényekhez vezet.

  • A munkavédelmi oktatás tartalma a magatartási szabályok, a tűzvédelem, az elsősegélynyújtás és a tevékenységspecifikus védelmi intézkedések.

  • A munkavédelmi oktatást legalább évente egyszer, munkába álláskor és új technológia bevezetésekor el kell végezni.

  • A dokumentációja kötelező, az oktatási napló ellenőrzések és balesetek esetén bizonyítékként szolgál.

Mi az a munkavédelmi oktatás?

A munkavédelmi oktatás egy cég munkavállalóinak célzott biztonsági képzése annak érdekében, hogy elegendő és megfelelő információt kapjanak a munkahelyi veszélyekről és a megfelelő elhárító intézkedésekről. Az oktatás magában foglalja olyan ismeretek és készségek átadását, amelyek segítenek megelőzni a munkahelyi baleseteket és az egészségkárosodást.

Központi cél a megelőzés, azaz a veszélyek korai felismerése és minimalizálása. Ezen túlmenően az oktatásnak ösztönöznie kell a munkavállalókat arra, hogy aktívan részt vegyenek a munkahelyi egészségvédelemben és biztonságban, és a mindennapi munkájuk során tanúsítsanak a biztonságra odafigyelő magatartást.

Kötelező-e a munkavédelmi oktatás?

Igen, az általános és a munkahelyre vonatkozó munkavédelmi oktatást jogszabály írja elő. Az oktatás kötelezettségét különböző jogszabályokban rögzítettek:

  • A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 55. § ► a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet 24. §, a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet 14. §, a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben levő munkahelyek minimális munkavédelmi követelményeiről szóló 3/2003. (III. 11.) FMM-ESzCsM együttes rendelet 3.§

  • Szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 79.§

  • Egyes veszélyes tevékenységek biztonsági szabályzatai: pl. a vasútüzem és járműjavítás biztonsági követelményei, Ipari alpintechnikai Biztonsági Szabályzat, Emelőgép Biztonsági Szabályzat

Ezek a törvények, rendeletek és baleset-megelőzési előírások arra kötelezik a munkáltatókat, hogy rendszeresen és átfogóan oktassák munkavállalóikat a munkahelyi veszélyekről és a szükséges megelőző intézkedésekről.

Milyen következményekkel jár az oktatás elmulasztása?

A munkavédelmi oktatásra vonatkozó kötelezettség elmulasztása súlyos következményekkel járhat a cégre nézve:

  • Balesetek miatt megemelkedett üzemeltetési költségek: A munkahelyi balesetek termeléskieséshez, betegszabadsághoz és potenciálisan magasabb biztosítási díjakhoz vezetnek, ami jelentősen növeli a működési költségeket.

  • A vállalkozás egyéni felelőssége: Baleset esetén a cég felelősségre vonható a sérülésekért vagy károkért.

  • Kártérítési igények balesetek esetén: A sérült munkavállalók vagy hozzátartozóik kártérítést követelhetnek.

Mit tartalmaz a munkavédelmi oktatás?

Az oktatási tematika kiválasztása és rangsorolása az üzemeltetési körülményektől és a meglévő veszélyektől függ.

A tartalom magában foglalja mind az általános témákat, mely minden munkavállaló számára fontos, mind az egyes tevékenységhez kapcsolódó témákat. Minden általános munkavédelmi oktatás után meg kell szervezni a tanulás sikerességének ellenőrzését, hogy meggyőződjenek arról, hogy a tartalmat megértették. Minden egyes téma önállóan is lehet a munkavédelmi oktatás tárgya.

Téma A munkavédelmi oktatás tartalma
A munkavállalók jogai és kötelezettségei Jogok és kötelezettségek a munkahelyen, jelentési kötelezettségek, együttműködés a biztonsági intézkedésekben
Magatartás baleset esetén Azonnali intézkedések, balesetek bejelentése, dokumentáció, balesetmegelőzés
Megelőző tűzvédelmi intézkedések és tűz esetén tanúsított magatartás Tűzvédelmi intézkedések, menekülési útvonalak, tűzoltó készülékek működtetése
Elsősegélynyújtás (felszerelés és szervezés) Elsősegélynyújtási intézkedések, az elsősegélynyújtó létesítmények elhelyezkedése, vészhelyzeti kapcsolattartók
Közlekedésbiztonság Biztonságos magatartás a közúti közlekedésben, üzemi eszközök használata, közlekedési szabályok
Rakomány rögzítése Rögzítéstechnika, jogi előírások, rakományrögzítők használata
Egyéni védőeszközök Egyéni védőeszközök kiválasztása és használata, ápolása és karbantartása, előírások
Függőséget okozó anyagok a munkahelyen (gyógyszerek, drogok, alkohol) Kockázatok és hatások, vállalati előírások, támogató szolgáltatások
A mentális stressz okozta munkahelyi egészségkárosodás A stressz felismerése és kezelése, megelőző intézkedések, támogató szolgáltatások
Bőrvédelem, bőrtisztítás, bőrápolás Bőrvédő szerek használata, helyes tisztítás és ápolás, bőrbetegségek megelőzése
Zaj Zaj elleni védőintézkedések, hallásvédők használata, zajmérés
Emelés és hordozás Ergonómikus emelési technikák, segédeszközök használata, egészségügyi kockázatok
Szállítási munka Biztonságos munkavégzés szállítóeszközökkel, balesetmegelőzés, üzemeltetési utasítások
Elektromos berendezések Biztonságos használat és karbantartás, védekezés az elektromos veszélyek ellen
Terhek felhúzása Emelőeszközök kiválasztása és használata, biztonsági szabályok, a terhek ellenőrzése
Gépek kezelése Használati utasítások, védőeszközök, vészhelyzeti intézkedések
Veszélyes anyagokkal végzett tevékenységek Veszélyes anyagok címkézése, védőintézkedések, vészhelyzeti intézkedések, veszélyes anyagokra vonatkozó kezelési utasítások
Magasban lévő munkahelyek Leesés elleni védelem, létrák és állványok használata, megelőző intézkedések

Ki jogosult munkavédelmi oktatást tartani?

Az éves biztonsági oktatást a cégen belül különböző személyek tarthatják:

  • A munkáltató vagy a cég tulajdonosa akár saját maga is elvégezheti a munkavédelmi oktatást, feltéve, hogy rendelkezik a szükséges ismeretekkel és szakértelemmel. Azonban, még ha a vállalaton belül más személyekre bízza is ezt a feladatot, a teljes felelősség minden esetben továbbra is az övé marad. Ez többek között azt jelenti, hogy biztosítania kell a szükséges erőforrásokat ahhoz, hogy az oktatást rendszeresen el lehessen végezni, és gondoskodnia kell annak megfelelő végrehajtásáról.

  • Azok a vezetők, akiket a cégvezetés ezzel a feladattal bízott meg, szintén tarthatnak biztonsági eligazítást. Ezeknek a vezetőknek is megfelelő felkészültséggel kell rendelkezniük, és képesnek kell lenniük a biztonsági követelmények érthető módon történő közlésére.

  • A kifejezetten erre a feladatra kiképzett munkavédelmi szakemberek rendelkeznek a szükséges szakértelemmel, és hozzáértően el tudják magyarázni a konkrét veszélyeket és a védelmi intézkedéseket. Ők minden további nélkül jogosultak a munkavállalók oktatására.

  • A munkáltató külső munkavédelmi szakértőket is megbízhat a munkavédelmi oktatással.

Milyen gyakran kell a cégen belül oktatást tartani?

A munkavédelmi oktatások gyakorisága különböző tényezőktől függ, beleértve a jogszabályi előírásokat és az üzemeltetési követelményeket:

  • Minden új munkavállalónak az első munkába állás előtt meg kell kapnia az alapoktatást, hogy tájékoztatást kapjon a munkahelyi kockázatokról és biztonsági intézkedésekről.

  • Ha a munkavállaló munkaköre megváltozik, vagy ha új munkaeszközöket és technológiákat vezetnek be, eseti eligazítást kell tartani. Ez biztosítja, hogy a munkavállalókat tájékoztatták az új veszélyekről és a védelmi intézkedésekről.

  • Egyéb tényezőktől függetlenül évente legalább egyszer - fiatalok esetében legalább hathavonta - ismétlő oktatást kell tartani. Ezek a rendszeres oktatások az ismeretek felfrissítését és a biztonsági tudatosság elmélyítését szolgálják.

  • Bizonyos esetekben, például baleset után vagy különösen veszélyes tevékenységek esetén gyakoribb oktatásra lehet szükség. A balesetek után a balesetekkel kapcsolatos oktatások segítenek az okok elemzésében és a jövőbeli kockázatok csökkentésében.

Hogyan kell a munkavédelmi oktatást elvégezni?

A hatékony munkavédelmi oktatás minden cégnél a munkavédelem központi eleme. Tanulságosnak, érdekesnek és gyakorlatiasnak kell lennie ahhoz, hogy elérje a kívánt biztonsági és megelőzési célokat.

Ebben a fejezetben négy konkrét tippet adunk az oktatások sikeres lebonyolításához.

1
Mikor?

A biztonsági oktatást közvetlenül a munka megkezdése után vagy a munkaidő alatti szünetek után kell elvégezni. Ez biztosítja, hogy az átadott információk még frissen éljenek a résztvevők fejében, és közvetlenül beépülhessenek a mindennapi munkába. A cégen belüli folyamatos biztonság érdekében rendszeres oktatásra van szükség.

2
Milyen hosszan?

A munkavédelmi oktatás hossza a résztvevők számától és az eligazítás céljától függ. Egy tipikus oktatás körülbelül 30 percig tart. Ez az idő elegendő az alapvető biztonsági szempontok ismertetésére és a konkrét kérdések megválaszolására. A téma összetettségétől és a résztvevők tapasztalatától függően hosszabb vagy rövidebb tájékoztató is megfelelő lehet. Meg kell azonban jegyezni, hogy minél hosszabb az eligazítás, annál kevésbé lesznek figyelmesek a résztvevők.

3
Hol?

A munkavédelmi oktatás helyszínét gondosan kell megválasztani. Ideális esetben az oktatásra a cégen belül, egy „csendes” közös helyiségben kerül sor, ahol a koncentrált és zavartalan légkör biztosított. Alternatívaként az oktatás közvetlenül a munkahelyen is történhet, hogy gyakorlati bemutatókat lehessen tartani, és közvetlen kapcsolatot lehessen teremteni a munkakörülményekkel.

4
Kiket?
  • Egy cég, vagy vállalkozás minden munkavállaóját, függetlenül a munkakörüktől vagy pozíciójuktól.

  • Az új alkalmazottakat a munkába állás előtt ki kell oktatni.

  • A munkakörüket vagy munkaterületüket megváltoztató munkavállalókat újra ki kell oktatni.

  • Új munkaeszközök, technológiák vagy eljárások bevezetésekor az érintett munkavállalókat munkavédelmi oktatásban kell részesíteni.

  • A szakmunkástanulók, a gyakornokok és az ideiglenes munkavállalók szintén kötelesek oktatásban részesülni.

  • Az egyéni vállalkozóknak is ki kell oktatniuk magukat, ha saját cégük van.

Általános szabály, hogy a résztvevők száma lehetőleg ne haladja meg a 15 főt. Ha az oktatás közvetlenül a munkahelyen történik, kevesebb résztvevővel kell számolni.

A munkavédelmi oktatás történhet-e online?

Az online munkavédelmi oktatás hatékony alternatívája a hagyományos jelenléti oktatásnak. Lehetővé teszik a munkavállalók számára, hogy rugalmasak legyenek az idő és a helyszín tekintetében, ami különösen előnyös, ha otthonról dolgoznak. Az online képzés jelentős költségmegtakarítást is eredményez a cégek számára, mivel nincs szükség utazási költségekre, helyiségekre és esetleges elszállásolásra sem.

További előny, hogy figyelembe veszik az egyéni tanulási sebességet, mivel a résztvevők saját tempójukban tanulnak. Ezenkívül a képzéseken való részvétel és a tanulás sikerességének ellenőrzése teljes mértékben digitálisan dokumentálható, ami nagyon megkönnyíti a visszakövethetőséget és a kiértékelést.

Kötelező-e a munkavédelmi oktatás dokumentálása?

Igen, a munkavédelmi oktatás dokumentálása jogszabályi előírás. Ez többek között a munkavédelemről szóló törvény 55. § szerint "Az oktatás elvégzését a tematika megjelölésével és a résztvevők aláírásával ellátva írásban kell rögzíteni."

A munkavédelmi oktatás dokumentációjának a következő elemeket érdemes tartalmaznia:

  • Az oktatott személy neve és beosztása

  • Az oktatás tematikája

  • Az oktatás dátuma és időpontja

  • Az oktatott személy aláírása

A dokumentáció bizonyítékként szolgál a hatósági ellenőrzések során, valamint balesetek vagy rendkívüli események esetén. Bizonyítja, hogy a cég teljesítette képzési kötelezettségeit, és segíti a felelősségi kérdések tisztázását.

Emellett legalább a következő ismétlő oktatásig meg kell őrizni. Ez biztosítja, hogy a legfrissebb oktatási adatok bármikor hozzáférhetők legyenek, és hogy az oktatási tevékenységek folyamatossága nyomon követhető maradjon.

Ellenőrző lista a munkavédelmi oktatásokhoz: kerülje el a lehetséges hibákat!

A hatékony munkavédelmi oktatások alapvető fontosságúak a munkahelyi biztonság szempontjából az Ön cégénél. Ellenőrző listánkkal elkerülheti a gyakori hibákat, és azonnal megvalósítható megoldási lehetőségeket találhat. Ezzel jelentősen növelheti az oktatás hatékonyságát.

Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

Erősítse meg a munkavédelmet most a DENIOS segítségével!

A munkavédelmi oktatást törvény írja elő, és szükséges a munkahelyi balesetek és egészségügyi kockázatok minimalizálásához. Ezek tájékoztatást nyújtanak a veszélyekről és a megelőző intézkedésekről, és rendszeresen dokumentálni is szükséges.

A munkavédelemmel kapcsolatos további információkat találhat az átfogó tematikájú DENIOS magazinunkban. A következő oktatásra való felkészülésként akár a DENIOS Akadémia gyakorlati tanfolyamain is elmélyítheti ismereteit. Online áruházunkban pedig számos olyan terméket talál, amelyek további támogatást nyújtanak Önnek a munkavédelmi feladatai megvalósításához.

Hasonló bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Bejelentkezés
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00