Az IBC tartályok nélkülözhetetlenek a folyadékok és cseppfolyós anyagok, különösen a veszélyes anyagok szállításához és tárolásához az iparban. Rendszeres tisztítás nélkül azonban a szennyeződések veszélyeztethetik a tárolt anyagok biztonságát és minőségét, és lerövidíthetik a tartály élettartamát. Az IBC tartályok tisztítására vonatkozó lépésről-lépésre történő útmutatásokon kívül ez az útmutató minden olyan információt megad, amelyre szüksége van ahhoz, hogy az IBC tartályokat biztonságosan, tisztán és működőképesen tarthassa.
Az IBC tartályok tisztítása megakadályozza a veszélyes kémiai reakciókat, és a tárolt folyadékok és anyagok tisztaságát és minőségét biztosítja.
Az élelmiszer- és a vegyiparban az IBC tartályoknak szigorú higiéniai szabványoknak és előírásoknak kell megfelelniük.
A tiszta belső és külső felület az IBC tartályok élettartamát meghosszabbítja, és csökkenti a cégre háruló karbantartási költségeket.
Az alaposan megtisztított IBC tartályok újra felhasználhatók, ami hozzájárul az erőforrások megőrzéséhez és a fenntarthatósághoz.
Az IBC tartályok általában nagyon robusztusak - alkalmasak különböző folyadékok és (veszélyes) anyagok tárolására, ellenállnak a hőmérséklet-ingadozásoknak és fagyállóak. Miért érdemes mégis rendszeresen kiüríteni az IBC tartályokat és az IBC-tartályokat (pl. a nagy, 1000 literes tartályokat), és alaposan megtisztítani őket kívül-belül - még akkor is, ha csak magáncélra, víztartályként használja őket?
A veszélyes anyagok szennyezésének elkerülése: A veszélyes anyagok tárolásakor nagyon fontos, hogy a következő szállítmány szennyeződésének megelőzése érdekében a tartályokban lévő maradékanyagok teljesen eltávolításra kerüljenek. A szennyezett tartályok veszélyes kémiai reakciókat okozhatnak, vagy ronthatják az új töltet hatásfokát.
A higiénia és a minőség biztosítása: Az iparban, a mezőgazdaságban és a magánszektorban az IBC tartályokat rendszeresen és gondosan tisztítani kell a tárolt anyagok tisztaságának és minőségének biztosítása érdekében. Szennyeződések miatt a baktériumok és mikroorganizmusok elszaporodhatnak, és használhatatlanná tehetik a tárolt folyadékokat.
A tartályok élettartamának meghosszabbítása: A rendszeres tisztítás segít eltávolítani a lerakódásokat és szennyeződéseket, amelyek károsíthatják a belső tartályt (ballont) és a tartály egyéb részeit. Ez hozzájárul a tartályok hosszabb élettartamához, és megtakarítást eredményez a karbantartás vagy a pótlólagos beszerzés költségei tekintetében.
Az előírásoknak való megfelelés: Különösen az élelmiszer- és vegyiparban az IBC tartályoknak meg kell felelniük a szigorú higiéniai előírásoknak vagy ágazati szabályozásoknak (pl. az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény , vagy az 1935/2004 EU rendelet). Ezen követelmények teljesítéséhez és a tárolt termékek minőségének biztosításához alapos tisztításra van szükség.
Felhívjuk figyelmét, hogy a tisztítás gyakorisága a használattól függ. A magánhasználatú IBC tartályokat évente legalább kétszer, míg az ipari tartályokat ennél sűrűbben kell tisztítani.
Ha használt IBC tartályt szeretne vásárolni, győződjön meg arról, hogy annak felújítása szakszerűen történt meg. Ez szavatolja a tartály tömítettségét és működőképességét. Csak új IBC tartályokat vagy speciálisan erre a célra felújított IBC-ket szabad veszélyes anyagokhoz használni, mint például a DENIOS felújított IBC tartályait , mivel azokban a betöltött anyaggal érintkező minden alkatrész új. Kevésbé kritikus alkalmazásokhoz, mint pl. technológiai víz tárolásához a kitisztított és újrahasznosított belső tartályok is megfelelhetnek.
Az IBC tartályokban a felhasználástól és a környezeti körülményektől függően különböző típusú szennyeződések fordulhatnak elő.
Az iparban használt IBC tartályok gyakran tartalmazzák a korábban tárolt vegyi anyagok, olajok vagy más anyagok maradványait. Ezek a maradványok különösen kritikusak, mivel nemcsak az újonnan betöltött anyagok minőségét rontják, hanem komoly egészségügyi és környezeti kockázatot is jelentenek.
Az alábbiakban néhány példa a vegyszermaradványokra és azok lehetséges hatásaira:
Nehéz fűtőolaj-maradványok: Ezek bevonják a tartály belső falát, és nehezen eltávolíthatók. Szennyezhetik az utána betöltött anyagot, és gyakran mérgezőek a környezetre és az élőlényekre.
Oldószer-maradványok: Az oldószer-maradványok veszélyes gőzöket bocsátanak ki, és kémiai reakcióba lépnek az újonnan tárolt anyagokkal, így a robbanás elleni védelem már nem garantálható.
Savak és lúgok: Ezek az erősen maró hatású anyagok megtámadják a tartálytestet, és a bőrrel érintkezve súlyos égési sérüléseket okoznak. A tisztítás során speciális semlegesítési eljárásokat igényelnek.
Peszticidek és gyomirtó szerek: Ezeknek a vegyi anyagoknak a maradványai különösen veszélyesek, ha a tartályt utána élelmiszer vagy ivóvíz tárolására használják. Mérgező hatásúak lehetnek az emberekre és az állatokra.
Ha az IBC tartályokat a cég telephelyén a szabadban tárolják, nem ritka, hogy levelek, gallyak és rovarok jutnak bele. Ezek a szerves anyagok elősegítik a baktériumok és mikroorganizmusok szaporodását, amelyek szennyezik bennük tárolt a vizet vagy más folyadékokat.
Az IBC tartályokban lévő pangó víz kedvez a baktériumok elszaporodásának. Ez a mikrobiológiai szennyeződés a vizet alkalmatlanná teszi bizonyos felhasználási célokra, például növények öntözésére, és potenciális kockázatot jelent az emberi egészségre.
Különösen fontos a napfénynek kitett víztartályok tisztítása, mivel ez a fény elősegíti az algák elszaporodását. Az algák rontják a vízminőséget, elszíneződéshez vezetnek és károsítják a tartály anyagát.
A tartályok külsejét por, szennyeződés és egyéb környezeti eredetű hatások szennyezhetik. Ezek a külső szennyeződések megtámadják az IBC tartály anyagát, és negatívan befolyásolják annak megjelenését.
Sok IBC tartályban tárolt anyag nagy koncentrációban tartalmaz aromás szénhidrogéneket, gyakran olyan oldószerekkel együtt, mint az aceton, vagy a butanon. Ennek eredményeként a termékmaradványok az IBC tartályok belső falához tapadnak, megkeményednek és több rétegben egymásra rakódnak.
A vegyszermaradványokat tartalmazó tartályok tisztításához olyan speciális tisztítószerekre és eljárásokra van szükség, amelyek teljesen eltávolítják ezeknek az anyagoknak az összes nyomát.
Az alkalmazási területtől és a szennyeződés típusától függően az IBC tartályokhoz különböző tisztítószerek használhatók.
A vízalapú tisztítószerek közé tartozik a citromsav és az ecet, amelyek különösen hatékonyak a vízkőlerakódások és az enyhe szennyeződések ellen. Ezek a szerek környezetbarátok és biztonságosan használhatók. A szódabikarbóna vízzel keverve pasztát képez, amely makacs foltok és lerakódások tisztítására használható.
A speciális tisztítószerek közé tartoznak az ezüstbázisú vagy aktív oxigénes tartálytisztítók, amelyek különösen hatékonyak az algák és a baktériumlerakódások ellen, ezért gyakran használják ezeket a víztartályok tisztítására.
Az olyan oldószereket, mint az ecetsav-butilészter, metil-etil-keton, toluol és xilol sok esetben alkalmazzák a makacs szennyeződések, például festék, ragasztó és gyanta eltávolítására. Ezeknek a szereknek a felhasználásához azonban magas környezetvédelmi és munkavédelmi követelmények kapcsolódnak.
Az olyan fertőtlenítőszerek, mint a hidrogén-peroxid és a perecetsav az ivóvízrendszerek tisztítására és fertőtlenítésére engedélyezettek, és hatékonyan eltávolítják az algákat és a biofilmet.
A fertőtlenítéshez és tisztításhoz klóros tisztítószert is lehet használni, de a szermaradványok megelőzése érdekében utána alaposan ki kell öblíteni a tartályt.
A megfelelő tisztítási módszer kiválasztása különböző tényezőktől függ, például a tartály korábbi tartalmától, az alkalmazandó ágazati előírásoktól és a majdani felhasználástól. Gyakran a különböző módszerek kombinációja a leghatékonyabb megoldás.
Típus | Leírás | Előnyök |
---|---|---|
Nagynyomású tisztítás | Nagynyomású tisztítóeszközök használata, gyakran tisztítószerekkel kombinálva | Hatékony és gyors, eléri a tartály nehezen hozzáférhető területeit is |
Mechanikus tisztítás | Forgó szórófejek vagy kefék használata a makacs szennyeződések esetén | Alapos tisztítás, különösen hatékony a festékmaradványok esetében |
Vegyszeres tisztítás | A szennyeződés típusához igazított speciális tisztítószerek használata | Feloldja a makacs szennyeződéseket, különféle anyagokhoz igazítható |
Forróvizes vagy gőztisztítás | Forró víz vagy gőz használata a tisztításhoz | Hatékony a zsírok és olajok ellen, környezetbarát |
Keringtető eljárások | A tisztítószerek keringtetése zárt rendszerben | Alapos tisztítás, hatékony tisztítószer-felhasználás |
Professzionális tisztítórendszerek | Speciális berendezésekkel ellátott ipari rendszerek a különböző típusú szennyeződésekhez | Rendkívül hatékony, szabványosított eljárások, alkalmas nagy mennyiségek esetén is |
A vegyszermaradványokat tartalmazó tartályok tisztításakor a tisztítást végző személyzet védelme és a tisztítási maradványok biztonságos ártalmatlanítása érdekében általában speciális egyéni védőeszközökre van szükség, pl. védőruhára, védőkesztyűre, védőszemüvegre, légzésvédőre és biztonsági cipőre. Ezenkívül a tisztítási terület közelében jó szellőzést kell biztosítani, és vészhelyzet esetére szemmosónak is rendelkezésre kell állnia. Szükség esetén érdemes megfontolni egy professzionális tisztító szolgáltatás igénybevételét.
Az IBC tartályok tisztítása több tekintetben is eltér az ipari és a magánszektorban.
Szempont | Ipari | Magáncélú |
---|---|---|
A tisztítás célja | Különböző folyadékok vagy anyagok maradványainak eltávolítása | Az algák, csírák és baktériumok eltávolítása, különösen esővízgyűjtőként való használat esetén |
Tisztítási módszerek | Nagynyomású tisztítóeszközök és speciális tisztítószerek használatával, amelyeket általában professzionális szolgáltatók alkalmaznak | Nagynyomású tisztítóeszközök és a szokásos háztartási tisztítószerek vagy speciális, ezüst bázisú vagy aktív oxigént tartalmazó tartály-tisztítószerek használata |
Gyakoriság | A felhasználástól és az előírásoktól függően, esetleg gyakrabban | Évente legalább egyszer az esővíztartályok esetében |
Követelmények | Gyakran meg kell felelni a szigorú ágazati előírásoknak és higiéniai követelményeknek | Kevésbé szigorú előírások, a hangsúly az általános higiénián és a funkcionalitáson van |
Alkalmazási terület | A belső és külső részek alapos tisztítása, beleértve a leeresztő szerelvényeket és tömítéseket is | Gyakran kevésbé átfogó, főként a belső felületekre és a külső durva tisztításra összpontosítva |
Szakértelem | Gyakran speciális ismereteket igényel a különböző vegyi anyagok és azok maradványai tekintetében | Általában a tulajdonosok maguk is elvégezhetik, speciális ismeretek nélkül |
Egy IBC tartály tisztítása általában a következő hat lépésből áll.
Először is teljesen ki kell ürítenie és szét kell szednie az IBC tartályt. Győződjön meg róla, hogy minden folyadékot és maradékanyagot eltávolított. A könnyebb hozzáférés és a tisztítás egyszerűsítése érdekében szerelje le az összes csatlakozást, különösen a leeresztőcsapot és a golyóscsap csatlakozást.
Kezdje a tartály külső tisztításával. Használjon vizet és egy kefét vagy szivacsot a szennyeződések és lerakódások eltávolításához. Erősebb szennyeződések esetén használhat nagynyomású mosót.
Készítse el a megfelelő tisztítóoldatot. Magáncélú használatra víz és ezüstalapú vagy aktív oxigént tartalmazó tartálytisztító keveréke alkalmas. A tartály belsejének teljes tisztításához használjon nagynyomású mosót, vagy speciális tisztítóeszközt. Fordítson különös figyelmet az algák, baktériumok és egyéb lerakódások eltávolítására a belső falakról.
A leeresztőcsapot és a tömítéseket külön-külön tisztítsa meg. Ellenőrizze, hogy ezek az alkatrészek nem használódtak-e el, vagy sérültek-e meg úgy, hogy a működőképességet akadályozza. A szerelvények alapos tisztítása biztosítja, hogy ne maradjon rajtuk szennyeződés és a tömítések továbbra is megfelelően működjenek.
Öblítse ki a tartályt alaposan tiszta vízzel, hogy a tisztítószer maradványait eltávolítsa. Ügyeljen arra, hogy ne maradjon olyan vegyszermaradék, amely a következő feltöltésnél szennyeződést okozhat. Újbóli felhasználás vagy lezárás előtt hagyja a tartályt teljesen megszáradni, hogy elkerülje a penészesedést vagy a baktériumok elszaporodását.
Végül gondoskodjon arról, hogy minden alkatrész megfelelően össze legyen szerelve, hogy a tartály használatra kész legyen. Az utolsó ellenőrzés garantálja, hogy a tartály optimális állapotban van, és nincsenek rajta sérülések, nem szivárog.
Itt megtalálja a válaszokat az IBC tartályok és víztartályok tisztításával kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdésekre.
Az IBC tartályokat a higiénia és a tartalom minőségének biztosítása, valamint a lerakódások és szennyeződések megelőzése érdekében kell rendszeresen tisztítani és karbantartani. Ezzel garantálható a tartályok biztonságos és hatékony alkalmazása.
Különösen ipari felhasználás esetén a vízminőség biztosítása érdekében évente legalább egyszeri tisztítás ajánlott. A tisztítás gyakorisága azonban a tárolt anyagoktól függ. Ha az IBC tartályt egymást követően különböző közegek tárolására használják, akkor a szennyeződés megelőzése érdekében minden használat után meg kell tisztítani.
Igen, Ön is kitisztíthatja az IBC tartályt, ha megfelelő felszerelést és tisztítószereket használ. Egy példa erre a kertben lévő saját víztartály. Ha azonban erősen szennyezett, vagy vegyszermaradványokat is tartalmaz, akkor érdemes szakember segítségét igénybe venni.
Az IBC tartályok tisztításának költségei attól függően változnak, hogy korábban mivel töltötték meg, mennyire szennyezett, és hogy ipari vagy magáncélú tisztításról van-e szó. A professzionális tisztítási szolgáltatásoknak nincsenek fix árai, hiszen ezek az említett tényezőktől függenek. A pontos árért kérjük, forduljon közvetlenül a szakosodott szolgáltatókhoz, akik az Ön tisztítási igényeinek felmérése után konkrét árajánlatot tudnak adni.
A felújítás a használt IBC tartályok alapos tisztítását és átvizsgálását jelenti, hogy újbóli felhasználásra alkalmassá tegyék őket (ún. recobulk IBC tartályok). Ez akkor indokolt, ha a tartályok már nem felelnek meg az élelmiszer- vagy gyógyszeripar magas higiéniai követelményeinek. Az átfogó belső és külső tisztításnak és a korábbi töltések dokumentálásának köszönhetően a tartályok tisztasági szempontból kifogástalanok. Ezután más iparágakban vagy a magánszektorban, például víztartályként újra felhasználhatók. Ez az eljárás lehetővé teszi, hogy gazdaságilag és környezetvédelmi szempontból is felelősségteljesen cselekedjen, és megőrizze az értékes erőforrásokat.
További kérdései vannak az IBC tartályokkal kapcsolatban? Akkor olvasson tovább itt: „IBC TARTÁLY- 16 KÉRDÉS IBC SZAKÉRTŐKNEK” .
Az IBC tartályok tisztítása megakadályozza a veszélyes kémiai reakciókat és biztosítja a tartály tartalmának minőségét. A rendszeres tisztítás meghosszabbítja a tartályok élettartamát és költségmegtakarítást eredményez. A tiszta tartályok többször is felhasználhatók, és ezzel aktívan hozzájárul a környezetvédelemhez. Üzletünk széles választékban kínál (felújított) IBC tartályokat, célszerű tároló edényeket és mobil töltőállomásokat.
Online magazinunkban további tippeket és útmutatókat talál a veszélyes anyagok kezelésére vonatkozóan. A DENIOS akadémián tájékozódhat a veszélyes anyagok tárolásának és kezelésének minden aspektusáról szóló szemináriumainkról és képzéseinkről.
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.