Szakértőnkkel, Markus Boberggel a tűzbiztonság jelenlegi kihívásairól beszélgettünk a tűzoltók világnapja alkalmából. (2024. május 4.)
Az interjúban izgalmas betekintést nyújtunk a veszélyes anyagok és a lítium akkumulátorok tárolásával kapcsolatos legújabb fejlesztésekbe és legjobb gyakorlatokba. Szakértőnk elmagyarázza a konkrét tűz-kockázatokat, és bemutatja a hatékony szerkezeti és műszaki tűzvédelmi intézkedéseket. Cikkünkből azt is megtudhatja, hogyan biztosítható, hogy a tároló létesítmények megfeleljenek a jogalkotók és a biztosítótársaságok követelményeinek, és hogyan kezelhetők a lítium-akkumulátorokkal kapcsolatos bizonytalan jogi helyzetet.
Markus Boberg, a tűzoltók világnapján a hangsúly a megelőző tűzvédelmi intézkedések fontosságán van. Miért játszik a megelőző tűzvédelem ilyen központi szerepet különösen a veszélyes anyagok tárolása során?
A veszélyes anyagok tárolására szolgáló területen keletkező tűz jelentős kockázatot jelent és a tűz tovább-terjedése további veszélyt rejt magában: a veszélyes anyagok gyorsan felgyorsíthatják a tüzet például, ha a tűz gyúlékony közegre terjed át. Az érintett anyagoktól függően fennállhat a robbanás vagy a robbanás veszélye is. A veszélyes anyagok beszennyezhetik az oltóvizet is. Ha ez a talajba, a szennyvízhálózatba vagy a közeli víztestekbe kerül, súlyos környezeti károkat okozhat. Egy gyakran figyelmen kívül hagyott szempont a füstgázok kialakulása. A veszélyes anyagok a hő és a lángok hatására elpárologhatnak, és mérgező vagy maró hatású füstgázok szabadulhatnak fel.
Mindezek a tényezők jelentős kockázatot jelentenek az emberi életre, az egészségre és a környezetre. A hatékony tűzvédelmi intézkedések ezért elengedhetetlenek ahhoz, hogy megelőzzük vagy megfékezzük a veszélyes anyagok tűzzel való érintkezését, és értékes időt nyerjünk az evakuálásra és az oltási munkálatokra. A tűzvédelmi intézkedések természetesen jelentősen hozzájárulnak a vagyoni károk mértékének csökkentéséhez is.
Milyen alapvető tűzvédelmi intézkedéseket kell tenni a veszélyes anyagok tárolása esetén?
A leghatékonyabb intézkedés a tűzszakaszok kialakítása. A veszélyes anyagokat egymástól tűzvédelmi szempontból elkülönített helyiségekben kell tárolni, megakadályozva ezzel a tűz kívülről történő átterjedését és a tűz tovább-terjedését. Másrészt ez biztosítja, hogy a veszélyes anyagok tárolási helyén keletkező esetleges tűz ellenőrzés alatt maradjon, és ne terjedjen át a cég más területeire.
Különböző építészeti megoldások biztosítják, hogy a veszélyes anyagokat tároló raktár megfelelő ideig ellenálljon a tűznek: DENIOS tűzvédelmi raktárkonténereinek külső falai rendkívül stabil, acélból és magas szigetelési tulajdonságokkal rendelkező tűzvédelmi panelekből álló kettős vázszerkezetből állnak. A raktárba való bejutás önzáró tűzgátló ajtókon keresztül történik. A levegő be- és kivezetések, valamint a kábel- és csőátvezetések tűzállóságának biztosítása érdekében azokat tűzvédelmi csappantyúk és tűzvédelmi lezárások védik.
A döntő tényező itt az összes alkotóelem optimális kölcsönhatása. Nem elég egyszerűen kombinálni a bevizsgált egyes részeket. Például egy tűzvédelmi panel önmagában nem nyújt elegendő védelmet, ha a tűz hatására a teljes statika meghibásodik, és a szerkezet egyszerűen „felborul”. Csak a stabil acélszerkezettel együtt, amelybe beépítik, tudja az anyag biztosítani védelmi funkcióját. Még a kábelek átvezetésének lezárásához használt tűzvédelmi tömítőanyagot is pontosan össze kell hangolni a követelményekkel. Annak érdekében, hogy tűz esetén minden alkatrész megbízhatóan működjék, tűzvédelmi raktárkonténereinket mindig teljes rendszerként tervezzük és teszteljük.
A biztonsági szempontok mellett a jogbiztonság is döntő fontosságú a vállalatok számára. Milyen előírások vonatkoznak a veszélyes anyagok tűzvédett tárolására, és hogyan biztosítható, hogy egy raktár megfeleljen a jogi követelményeknek?
Németországban a veszélyes anyagokról szóló rendelet (GefStoffV) írja elő, hogy a veszélyes anyagok tárolására szolgáló létesítmény üzemeltetőjének a technika jelenlegi állásának megfelelő védőintézkedéseket kell tennie. A műszaki színvonalat a veszélyes anyagokra vonatkozó TRGS 510 műszaki előírás konkretizálja. Ez legalább 90 perces tűzállósági időt ír elő például a tűzveszélyes veszélyes anyagok tűzvédett tárolására. A tárolt veszélyes anyagok típusától, a telepítési helytől és a raktárban végzett tevékenységektől függően további követelmények is érvényesek lehetnek, például a levegőcsere-arány vagy a robbanásvédelem tekintetében. Ezt a berendezést a kockázatértékelés alapján egyedileg kell megtervezni. Az alapot azonban mindig az előírt minimális tűzállósági idő jelenti, amely Németországban 90 perc. Más európai országokban azonban a 120 perc is elterjedt.
A tűzállóságra vonatkozó jogi követelményeknek való megfelelést a hatóság az építési engedélyezési eljárás részeként ellenőrzi. Jelentős előnyt jelent, ha a tűzállóságot nem kell külön-külön igazolni az eljárás során, hanem azt már a raktárrendszer hivatalos jóváhagyása is megerősíti. Az ilyen jóváhagyást az illetékes hatóságok adják ki, és a bejelentett terméktanúsító szervezetek (Notified Bodies) által végzett kiterjedt tűzvizsgálatokat írnak elő. A jóváhagyás nemcsak jogbiztonságot nyújt, hanem egyszerűsíti és felgyorsítja a teljes építési engedélyezési folyamatot is.
Milyen tanúsítási lehetőségek vannak a tűzvédelmi ágazatban, és miért támaszkodik a DENIOS kifejezetten az Európai Műszaki Engedélyre (ETA) a tűzvédelmi raktárkonténerek esetében?
Számos nemzeti és nemzetközi vizsgáló intézmény létezik, amelyek gyakorlati tűzvizsgálatokkal vizsgálják a termékek tűzzel szembeni viselkedését. Tűzvédelmi raktárkonténereink tűzállóságát neves, nemzetközileg elismert vizsgálóintézetekkel vizsgáltatjuk és értékeltetjük az Európában érvényes legszigorúbb szabványoknak megfelelően. A tűzvédelmi szakvélemény és a tűzvizsgálatok alapján Európai Műszaki Engedély (ETA) szerezhető. Az ETA lehetővé teszi a gyártók számára, hogy CE-jelöléssel lássák el termékeiket, ha azok nem tartoznak harmonizált szabvány hatálya alá. A DENIOS az első gyártó, amely tűzvédelmi rendszerekre vonatkozó Európai Műszaki Engedélyt kapott.
Szándékosan támaszkodunk az ETA jóváhagyásra, mivel a DENIOS tűzvédelmi raktárkonténereit nemzetközi viszonylatban használják, és az ETA jóváhagyást egész Európában elismerik. Más gyártók gyakran csak a nemzeti tűzvédelmi szabványokhoz igazodnak. Mivel azonban egy olyan nemzetközi vállalat vagyunk, amelynek ügyfelei szinte egész Európában tevékenykednek, előnyös számunkra, hogy egységes szabványokat használunk, amelyek Európa-szerte megfelelnek a jogszabályoknak. Ez teszi lehetővé ügyfeleink számára, hogy minden telephelyükön ugyanazt a magas szintű védelmet garantálják, sőt a tűzvédelmi raktárkonténereiket szükség estén akár át is telepíthetik más helyszínekre.
Németországban a hatósági engedélyezéshez a vízjogi követelmények teljesítése is szükséges. Ezt a rendszerbe épített kármentő tálcára vonatkozó általános építéshatósági engedély révén biztosítjuk, amelyet a Német Építéstechnikai Intézet (DIBt) ad ki, és amelyet a TÜV ellenőriz.
Hogyan zajlik az Európai Műszaki Engedély (ETA) tanúsítási folyamata, és milyen előírásoknak kell megfelelni?
A tanúsítási folyamat részeként először egy úgynevezett „forró” tervezést végeznek, amelynek során a teljes tárolórendszert egy professzionális szimulációs szoftver segítségével virtuális tűznek vetik alá. Ezt követően minden olyan alkatrészt és beépített részt, amely befolyásolhatja a tűz viselkedését, valós tűzvizsgálatokon tesztelnek. Konkrétan ez azt jelenti, hogy tűzvédelmi tárolórendszerünk minden alkatrészét, beleértve a falakat, a mennyezeteket és az ajtókat is, egy kemencében körülbelül 1000 °C-os hőmérsékletnek tesszük ki. Az alkatrészeknek ellen kell állniuk ezeknek a szélsőséges körülményeknek, és a tűzvizsgálat akkor tekinthető sikeresnek, ha a láng nem hatol be, és a külső felületi hőmérséklet nem emelkedik 180 Kelvinnél nagyobb mértékben. Az REI 60, REI 90 vagy REI 120 meghatározott időtartamokba történő besorolás azon alapul, hogy az alkatrészek és a teljes rendszer mennyi ideig bírja a tüzet.
Tűzvédelmi raktárkonténereink 120 perces tűzvédelmi besorolással rendelkeznek (REI120). Ez képezi az Európai Műszaki Engedély (ETA) alapját, amelyet a barcelonai Katalán Építőipari Technológiai Intézettel (ITeC) együttműködve hoztunk létre. A végleges jóváhagyásban minden felhasznált alkatrész - a falszerkezettől a tűzvédelmi csappantyúkon át a tűzvédelmi tömítőanyagig - részletesen dokumentálva van. A CE-jelöléssel igazoljuk, hogy tűzvédelmi tárolórendszereinkben kizárólag az előzetesen bevizsgált és a jóváhagyásban meghatározott alkotóelemeket használjuk. Ez biztonságot és jogilag elismert bizonyítékot ad ügyfeleinknek arra, hogy veszélyes anyagaik optimálisan védve legyenek a tűzzel szemben. Ennek megerősítése érdekében évente kétszer folyamatos ellenőrzésnek vetjük alá magunkat egy bejelentett terméktanúsító intézmény (Notified Body) által. Ez a rendszeres felülvizsgálat biztosítja, hogy gyártáskor kizárólag jóváhagyott alkatrészeket alkalmazzunk, és teljesítsük az összes vonatkozó jogszabályi követelményt.
Útmutató és ellenőrző lista
Tippek a biztonságos tervezéshez
6 tipikus tervezési hibával
Míg a veszélyes anyagok tűzvédett tárolását a jogszabályok egyértelműen szabályozzák, a lítium akkumulátorok helyzete továbbra is bonyolult. Mi a jelenlegi jogi helyzet, és milyen gyakorlati kihívások merülnek fel a kötelező érvényű szabályozás hiányából?
A gyakorlatban a legnagyobb kihívást valójában a jogi szabályozás hiánya jelenti. Ügyfeleink gyakran bizonytalanok, mivel a többi veszélyes anyagra vonatkozó szabályozástól eltérően a lítium akkumulátorok tárolására nincs jogszabályban elismert szabvány. Ez nem csak következetlen engedélyezési eljárásokhoz, hanem a biztosításokkal kapcsolatos kihívásokhoz is vezet. E hiányosság megszüntetése érdekében a német vagyonbiztosítók közzétették a VdS 3103-as számú tájékoztatót, amely a lítium akkumulátorok mennyiségétől és kapacitásától függően konkrét tűzvédelmi intézkedési javaslatokat tartalmaz.
Hasonló a helyzet más európai országokban is: Léteznek különböző ajánlási dokumentumok, de ezeknek nincs jogi státuszuk, mint például a holland PGS vagy a svájci VKF tűzvédelmi útmutató. Spanyolországban jelenleg is folyik egy megfelelő irányelv kidolgozása, Németországban pedig a VDI szintén arra törekszik, hogy a lítium akkumulátorok biztonságos tárolását kötelezőbb szabályozásba foglalja. Az első tervezetek várhatóan 2025-ben állnak majd rendelkezésre.
A DENIOS a lítium akkumulátorok biztonságos tárolása terén is élenjár, és számos ügyfélprojektből származó széles körű gyakorlati tapasztalattal rendelkezik, ezért aktívan támogatja a vonatkozó munkacsoportokat. A kötelező érvényű előírások bevezetéséig ezért már most is képesek vagyunk ügyfeleinknek optimális tanácsadást nyújtani, és jóváhagyásra kész megoldásokat kínálni. Az ETA-engedélyezés, amellyel természetesen a lítium akkumulátorok tűzvédelmi helyiségeink is rendelkeznek, itt is nagy előnyt jelent: különösen a tűzszakaszok és a tűzállóság tekintetében az engedélyező hatóságok és az ingatlanbiztosítók a veszélyes anyagok tárolására vonatkozó, bevált szabványokhoz igazodnak, így egy engedélyezett rendszer egyértelmű előnyökkel jár.
Jó tudni, hogy vannak gyakorlati megoldások a jelenleg tisztázatlan jogi helyzetre. És milyen technikai kihívásokkal kell szembenézni a lítium akkumulátorok tárolásakor?
A lítium akkumulátorok másképp viselkednek tűz esetén, mint más anyagok. A gyors égés és a nehéz tűzoltás mellett a lítiumtüzek különösen a füstgázok kialakulása miatt okoznak jelentős problémákat. A lítium akkumulátor cellák kémiai összetétele miatt keletkező gázok mérgezőek és korrozív hatásúak, és gyorsan lerakódnak a környező anyagokon és berendezéseken. Ez azt jelenti, hogy még ha a lítiumtüzet gyorsan és nagyobb tűzkár nélkül is sikerül megfékezni, a füstgázok problémája fennmarad. Beltéri helyiségekben, például nagy raktárakban ezek a gázok jelentős anyagi károkat okozhatnak. Az érintett tárolt árukat, anyagokat és berendezéseket jelentős anyagi ráfordítással kell megtisztítani és mentesíteni a szennyeződésektől. A legrosszabb esetben használhatatlanná válnak, és többé nem használhatók vagy értékesíthetők. Ezt a szempontot a közvélemény még nem ismeri eléggé, de sok ügyfelünk számára valós és komoly problémát jelent.
Ezért azt javasoljuk ügyfeleinknek, hogy a tárolót lehetőség szerint a szabadban helyezzék el. Tűzvédelmi raktárkonténereink kiválóan alkalmasak erre, és helytakarékossági okokból akár közvetlenül az épületek külső fala mellé is felállíthatók, hiszen önálló tűzszakasznak minősülnek. Ha a kültéri raktározás nem lehetséges, személyre szabott tanácsadást kínálunk a füstgázok elleni alternatív intézkedésekkel kapcsolatban. A lehetséges ellensúlyozó intézkedések közé tartoznak az elszívó rendszerek vagy a füstgázokat finom vízcseppekkel megkötni képes, porlasztókkal ellátott sprinkler tűzoltó rendszerek.
Egy másik nagy kihívás, amellyel az energetikai átalakulás előrehaladtával szembe kell néznünk, a nagyméretű helyhez kötött akkumulátoros energiatároló rendszerek biztonságos kezelése, amelyeket sok vállalat használ például a saját maga által termelt villamos energia tárolására. Ezeknek az akkumulátoros energiatárolóknak megfelelő tűzvédelmet is biztosítaniuk kell. Gyakran a lehető legközelebb telepítik a hálózati csatlakozási ponthoz, hogy elkerüljék a hosszú kábelvezetést. Ez azonban az épület vagy a transzformátorállomás nagy mértékű tűzterheléséhez vezet.
A hibás telepítés, a nem megfelelő karbantartás vagy például szoftverhiba által okozott tűz esetén a tűz átterjedhet a szomszédos épületekre vagy a transzformátorállomásra. Különösen problémás a helyzet, ha a transzformátorállomás az egész gyártóüzemet látja el árammal - ebben az esetben fennáll a termelés súlyos kiesésének, valamint az anyagi károknak a veszélye. Az ilyen kockázatok elhárításához megfelelő védelmi intézkedésekre van szükség, például tűzszakaszok kialakítására. Ezt egyébként a legtöbb akkumulátorgyártó is ajánlja. Az innovatív POWER SAFE energiatároló rendszerünkkel moduláris felépítésű, a tárolást és a tűzvédelmet is magában foglaló komplett megoldást kínálunk.
A szabványoknak való megfelelés fontos, de figyelembe kell venni a vállalkozások egyedi követelményeit is. Hogyan nyújt segítséget a DENIOS a megfelelő tűzvédelmi intézkedések kiválasztásában, a személyre szabott tűzvédelmi stratégia megvalósítása érdekében?
Minden egyes alkalmazás bizonyos mértékig valóban egyedi, mivel számos tényező befolyásolja a szükséges intézkedéseket - a telepítési körülményektől kezdve a raktárban végzett tevékenységeken át a helyi jogszabályokig. Ez nem csak a tűzvédelemről szól, hanem olyan kérdésekről is, mint a vízvédelem és az oltóvíz visszatartása. Németországban ez utóbbi különösen nagy kihívást jelent, mivel az oltóvíz visszatartásáról szóló irányelvet hatályon kívül helyezték, de még nem építették be az AwSV-be (a vízszennyező anyagok kezelésére szolgáló létesítményekre vonatkozó német szabályozásba) az eredeti terveknek megfelelően. Ennek következtében meg kell birkóznunk az egymástól eltérő helyi előírásokkal.
Elengedhetetlen, hogy személyre szabott és mindenekelőtt jóváhagyásra alkalmas megoldást dolgozzunk ki megalapozott tanácsadás alapján. A veszélyes anyagok tárolása terén széles termékportfóliónknak, a rugalmas felszerelési lehetőségeknek és szakértői csapatunk hatalmas tapasztalatának köszönhetően minden ügyfél számára megfelelő és praktikus megoldást tudunk találni.
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.