DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Mit kell figyelembe venni a biztonsági zuhanyok és szemzuhanyok használatakor?

A súlyos bőrsérülések, például égési sérülések és vegyi égési sérülések nem ritkák, különösen a vegyiparban bekövetkező baleseteknél. A gyorsan hozzáférhető vészzuhanyok elengedhetetlenek a hatékony mentési lánchoz. Néhány dolgot érdemes szem előtt tartani.

Az alábbiakban válaszokat talál a vállalatok által ezzel kapcsolatban feltett fontos kérdésekre.

Annak ellenére, hogy a biztonság szempontjából nagy jelentőséggel bírnak, sok gyártó cégben és laboratóriumban néha bizonytalanság tapasztalható a vészzuhanyok használatával kapcsolatban. Ez érinti mind a beszerzés, a telepítés és az üzemeltetés során betartandó követelményeket, mind pedig azt, hogy a dolgozók mennyire értik a használatukat. Ezért minden veszélyes anyagokat kezelő vállalatnak rendszeresen foglalkoznia kell a biztonsági zuhanyok kérdésével - azaz kockázatértékelést kell végeznie, ellenőriznie kell a védőintézkedések állapotát és működését, és be kell vonnia a munkavállalókat.

Milyen típusú baleseteknél használják a vészzuhanyokat elsősegélynyújtásként?

A vészzuhanyokat különösen laboratóriumokban és gyártóüzemekben használják elsősegélynyújtásként olyan balesetek esetén, amelyekben az emberek akut égési sérüléseknek vagy szennyeződésnek vannak kitéve. Ezek közé tartoznak többek között:

  • Vegyi balesetek: Ha valaki maró vagy mérgező vegyi anyagokkal érintkezik, a vészzuhany segítségével gyorsan leöblíthető az anyag a bőrről, és minimalizálhatók a hatások. Ha agresszív közegekkel, például savakkal és lúgokkal van dolgunk, a legtöbb esetben elsősegélynyújtásként vészzuhanyt biztosítunk.

  • Lángok és égési sérülések: A lángokat a biztonsági zuhany vízzel oltja el. Forró felületek, folyadékok vagy gőzök által okozott égési sérülések esetén a vészzuhany segíthet lehűteni az érintett területet és enyhíteni a fájdalmat.

  • Szemsérülések: Ha idegen testek vagy veszélyes anyagok kerülnek a szembe, vészzuhannyal ki lehet öblíteni a szemet és csökkenteni a lehetséges károsodást.

  • Por vagy részecskeszennyezés, extrém szennyeződés: Ha valaki káros porral vagy részecskékkel, illetve extrém szennyeződéssel érintkezik, vészzuhannyal lehet eltávolítani az anyagokat a bőrről és megelőzni a további szennyeződést.

Fontos megjegyezni, hogy a biztonsági zuhany csak elsősegélynyújtás, és nem helyettesíti az orvosi kezelést. A vészzuhany használata után mindig orvoshoz kell fordulni a további intézkedések megtétele érdekében.

Kötelező-e a vészzuhanyok biztosítása?

A laboratóriumokban kötelező a vészzuhany. A kifejezetten a laboratóriumokra szabott előírások, mint például a TRGS 526 „Laboratóriumok” és a német baleseti társadalombiztosítás laboratóriumi irányelvei (DGUV információ 213-850) előírják a test- és szemzuhanyok használatát. Ezek a rendeletek továbbá részletesen meghatározzák, hogy a laboratóriumokban lévő vészzuhanyoknak milyen minimumkövetelményeknek kell megfelelniük, és hogyan kell kinéznie a rendszeres vizsgálatnak.

A német munkahelyi rendelet (ArbStättV) szerint a munkáltatók a gyártó vállalatoknál is kötelesek elsősegélynyújtási intézkedéseket tenni. A veszélyes vegyi anyagokkal kapcsolatos tevékenységeknél különösen ajánlott a vészzuhanyok biztosítása. A TRGS 510 „Veszélyes anyagok tárolása szállítható tartályokban” című rendelet szerinti veszélyesanyag-tároló üzemeltetése esetén a szem- és testzuhanyok kihagyását a kockázatértékelés részeként ellenőrizni kell, és a dokumentációban indokolni kell.

Milyen követelményeknek kell megfelelniük a vészzuhanyoknak?

A vészzuhanyzoknak az elsősegélynyújtás tekintetében teljesítendő konkrét követelmények országonként, régiónként és ágazattól függően változhatnak. Ezek a vonatkozó nemzeti és nemzetközi szabványokban, valamint az illetékes szövetségek és intézmények iránymutatásaiban találhatók. Németországban a szabványosított követelményeket a DIN EN 15154 „Biztonsági vészhelyzeti zuhanyok”, Amerikában az ANSI Z-358.1 „American National Standard for Emergency Eyewash and Shower Equipment” (Amerikai nemzeti szabvány a vészhelyzeti szemmosó és zuhanyberendezésekre) fogalmazza meg.

A DIN EN 15154 hat részre oszlik, hogy megfeleljen a különböző létesítmények és alkalmazások sajátos követelményeinek. Az 1. és 2. rész a vízcsatlakozással rendelkező test- és szemzuhanyok minimumkövetelményeit szabályozza. A 3. és 4. rész a vízcsatlakozás nélküli test- és szemzuhanyokra vonatkozó minimumkövetelményeket tartalmazza. Az 5. rész a „vízzel ellátott, vízzel működő, a laboratóriumokon kívüli helyiségekben használt fej feletti testzuhanyokra” vonatkozik. A 6. rész a „Több fúvókával és vízcsatlakozással rendelkező testzuhanyok a laboratóriumokon kívüli helyeken” című részre vonatkozik. Az olyan biztonsági szakemberek, mint a DENIOS, tanácsot adnak és biztosítják a megfelelő megoldást a vonatkozó követelményekhez.

A DIN EN 15154 szabványban a következő követelmények és ajánlások találhatók a tartósan telepített biztonsági zuhanyokra vonatkozóan:

Vízkieresztés

Legalább 15 perc folyamatos vízellátás

Vízminőség

Ivóvíz vagy hasonló minőségű víz

Vízhőmérséklet

15 és 37 °C közötti langyos víz

Minőségbiztosítás

Az anyagok nem befolyásolhatják a vízminőséget

Címkézés

Tartós és jól látható címkézés

Mit kell figyelembe venni a biztonsági zuhanyok telepítésekor és üzembe helyezésekor?

A vészzuhany beszerzése önmagában nem elég. A telepítés és az üzembe helyezés során is számos szempontot kell figyelembe venni.

A kockázatértékelésben meg kell határozni a vészzuhany helyét. Úgy kell kiválasztani, hogy a biztonsági zuhany a potenciális veszélyforrások közelében legyen elhelyezve, hogy vészhelyzetben gyorsan elérhető legyen. Jól láthatónak, könnyen megtalálhatónak és elérhetőnek kell lennie, anélkül, hogy potenciális akadályok (például lépcsők, rámpák vagy egyéb akadályok) akadályoznák a veszélyzónán belül általában megtett útvonalon.

A telepítés helyszínén biztosítani kell, hogy a biztonsági zuhany működtetéséhez elegendő vízellátás álljon rendelkezésre. Itt különböző szempontokat kell figyelembe venni, attól függően, hogy a zuhany fix vízcsatlakozással vagy tárolótartállyal rendelkezik-e, kültéren vagy beltéren kerül-e telepítésre. Kültéri telepítés esetén a biztonsági zuhanynak fűtöttnek kell lennie, hogy ne fagyjon be.

A DIN EN 15154 szabvány 15 és 37 °C közötti langyos hőmérsékletet javasol a biztonsági zuhanyvízhez.

Es gibt verschiedene Arten von Notduschen, wie Augenduschen, Körperduschen oder kombinierte Duschen. Die Betätigung erfolgt beispielsweise über eine Druckplatte oder eine Zugstange. Speziell für die Industrie konfigurierbare Notduschen (wie Tank- und Thermonotduschen) können durch zusätzliche Ausstattungen, wie Beleuchtung, Alarmierung und Anfahrschutz, individuell an die betrieblichen Gegebenheiten angepasst werden. Die Anzahl der Notduschen sollte ausreichend sein, um eine angemessene Versorgung im Notfall zu gewährleisten. Dies ist in der Gefährdungsbeurteilung zu ermitteln. Alle Notduschen sind regelmäßig (mindestens einmal im Monat oder nach den Vorgaben des Herstellers) auf Ihre Funktionsfähigkeit zu überprüfen. Weiterhin wird eine regelmäßige Wartung und Reinigung empfohlen. Die Beschäftigten müssen über die Standorte der Notduschen informiert sein und über das korrekte Verhalten im Notfall sowie die Bedienung der Notdusche geschult werden. Es ist eine Dokumentation zu führen über die Installation, Funktionsprüfung und Wartung der Notdusche.

A vészzuhanyok hatékonyan hozzájárulhatnak az elsősegélynyújtáshoz. Lehetővé teszik az érintett testrészek azonnali leöblítését, és így segítenek az akut károsodás megfékezésében és a hosszú távú negatív következmények megelőzésében. Ezért a biztonsági zuhanyok számos laboratóriumban és ipari üzemben a mentési lánc fontos részét képezik.

Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

Hasonló bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Bejelentkezés
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00