DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Veszélyes anyagok biztonságos kezelése a háztartásban

A háztartásban gyakran észrevétlenül rejtőznek különböző veszélyes anyagok, amelyek nem megfelelő kezelés esetén veszélyeztethetik az egészséget. A hétköznapi életben megtalálható mérgező anyagok közé tartoznak például a tisztítószerek, festékek, lakkok és növényvédő szerek. Ebben a cikkben megtudhatja, hol bújnak meg veszélyes anyagok a háztartásban, milyen kockázatok merülhetnek fel, valamint hogyan kerülhetők el a balesetek.

Veszélyes anyagok a háztartásban: A legfontosabb tudnivalók röviden

  • A háztartásban előforduló veszélyes anyagok közé tartoznak a tisztítószerek, fertőtlenítőszerek, rovarirtó spray-k, elemek, festékek, körömlakklemosó és ragasztók.

  • Ezek gyakran tartalmaznak mérgező, maró, irritáló, gyúlékony vagy környezetkárosító anyagokat.

  • Újra és újra előfordulnak olyan háztartási balesetek, melyeket veszélyes anyagok okoznak, ezért óvatosan kell velük bánni.

  • A mindennapi életben a veszélyes anyagok kezelése során fellépő a kockázatok minimalizálhatók, ha megfelelően és a gyermekektől elzárva tárolja, továbbá védőfelszerelést, például kesztyűt vagy légzésvédőt visel.

Szeretné megismerni az alapokat a háztartásban (vagy a mindennapi életben) előforduló veszélyes anyagokról, valamint gyakorlati tippeket kapni a tisztítószerek stb. helyes kezelésére és tárolására vonatkozóan? Ha igen, akkor olvassa tovább a cikkünket, vagy szerezzen be minden fontos információt a témával kapcsolatos videónkból.

Melyek a veszélyes anyagok a háztartásban?

A háztartási veszélyes anyagok olyan vegyi anyagok, anyagok és termékek, amelyek veszélyt jelenthetnek az egészségre és a környezetre. Ide tartozik minden olyan anyag, amely mérgező, maró, irritáló, gyúlékony vagy környezetkárosító lehet, és a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény, valamint a 1272/2008/EK uniós rendelet, azaz a CLP-rendelet hatálya alá tartozik, mint például a tisztítószerek, a körömlakk, vagy a denaturált szesz. Ezek a termékek gyakran tartalmaznak mérgező vegyi anyagokat, például klórt, formaldehidet vagy ammóniát, és baleset esetén sérülésekhez vagy környezetszennyezéshez vezethetnek. Más termékek, például a lítium-ion akkumulátorok nem tartoznak közvetlenül a veszélyes anyagok közé, de a bennük található veszélyes összetevők vagy magas gyúlékonyságuk miatt szintén különös gondossággal kell használni, tárolni és ártalmatlanítani őket.

Az anyagokat különböző veszélyes áru kategóriákba sorolják, amelyekre különböző címkézési, tárolási utasítások és egyéb biztonsági intézkedések vonatkoznak.

Veszélyes anyagok a háztartásban: példák

A háztartási veszélyes anyagok számos hétköznapi termékben előfordulhatnak. Íme néhány példa a leggyakoribb veszélyes anyagokra és az azokat tartalmazó termékekre:

Termékcsoport A benne lévő veszélyes anyag Tulajdonságok
Tisztítószerek Fehérítőszer (nátrium-hipoklorit), ammónia maró hatású, irritáló
Fertőtlenítőszerek Klór, alkohol tűzveszélyes, irritáló
Szobaspray-k és légfrissítők Ftalátok, illékony szerves vegyületek egészségkárosító
Rovarirtók Piretroidok, szerves foszfátok mérgező, idegrendszeri károsodást okoz
Festékek és lakkok Oldószerek, például toluol és xilol mérgező, tűzveszélyes
Ragasztók Aceton, vagy más oldószerek egészségkárosító, fokozottan tűzveszélyes
Növényvédő szerek Glifozát, piretroidok mérgező az emberre és a környezetre
Bútorfényező és viasz Kőolajpárlatok irritáló, tűzveszélyes
Fagyálló Etilénglikol érgező, környezetkárosító

Ezeken a példákon keresztül felismerhetőek a mindennapokban előforduló veszélyes anyagok által jelentett kockázatok, valamint azt, hogy mennyire fontos az adott termékek megfelelő és körültekintő kezelése.

A mérgező anyagok kockázatai a háztartásban

A mérgező anyagokkal és más veszélyes anyagokkal kapcsolatos otthoni balesetek újra és újra előfordulnak, egészségügyi problémákat és környezeti károkat okozva. A gyermekek különösen veszélyeztetettek, hiszen véletlenül lenyelhetik a mérgező anyagokat, vagy kapcsolatba kerülhetnek velük - egy buborékcsomag tablettát gyorsan összetévesztenek egy édességgel, a színes tisztítószereket pedig egy limonádéval. A német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) szerint a mérgezés a második leggyakoribb balesettípus a gyermekek körében.

Példák a háztartásban előforduló veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetekre:

  • Tisztítószerek, például fehérítőszerek és lefolyótisztítók bőrrel való érintkezése, vagy belélegzése miatt bekövetkező kémiai égési sérülések, bőrmarások.

  • Gyógyszerek és vegyszerek, például fagyálló folyadékok okozta mérgezések.

  • Ammónia, vagy klór gőzének belégzése által okozott légzési problémák.

  • A talaj és a víz szennyezése növényvédő szerekkel és motorolajjal.

  • Tisztítószerek, illatanyagok és színezékek által okozott allergia.

Biztonsági tanácsok a veszélyes anyagok kezeléséhez a mindennapokban

Az alábbiakban fontos tippeket adunk a háztartásban használt veszélyes anyagok biztonságos kezeléséhez, az egészség- és a környezet védelme érdekében - a címkézéstől a termékek biztonságos használatán át a helyes tárolásig.

A veszélyes anyagok beazonosítása a mindennapokban

Az Európai Unióban és számos EU-n kívüli országban a veszélyes anyagokat a CLP-rendeletnek megfelelően címkézni kell. Ez teszi lehetővé azt, hogy a fogyasztók ránézésre felismerhessék, hogy egy termék potenciálisan veszélyes-e, és az miként kezelhető biztonságosan. A címkézési kötelezettség nemcsak a csomagolások, hanem az online kiskereskedelem esetén érvényes.

A legfontosabb veszélyes anyag jelölések közé tartoznak azok a veszélyszimbólumok, amelyek a potenciális veszélyeket, például a tűzveszélyességet, a toxicitást, a maró hatást és az irritációt jelzik. Ezek a piktogramok könnyen felismerhetők, például a mérgező anyagok esetében a halálfej szimbólum, vagy a tűzveszélyes anyagok esetében a láng. A szimbólumokat a „Figyelem” (alacsony kockázat) és a „Veszély” (magasabb kockázat) figyelmeztetések egészítik ki.

Maró / korrozív anyag
Tűzveszélyes anyag
Mérgező anyag
Oxidáló anyag
Környezetre ártalmas
Robbanóanyag
Egészségre ártalmas
Súlyos egészségi veszély
Nyomás alatt lévő gáz

Maguk a termékcímkék is fontos információforrásként szolgálnak, hiszen gyakran tartalmaznak konkrét veszélyre vonatkozó figyelmeztetéseket, például „Bőrirritációt okoz”, és biztonsági utasításokat, például „Gyermekektől elzárva tartandó”.

A veszélyes anyagok biztonságos kezelése

A veszélyes anyagok gondos kezelésével sok baleset elkerülhető. Vásárláskor figyeljen az adott termékeken található címkére, és válassza a biztonságosabb vagy a környezetbarát alternatívát. Az ecet, a citromsav és a szódabikarbóna például hatékonyan helyettesíthet számos mérgező tisztítószert. Válassza a gyermekzáras termékeket.

Ha veszélyes anyagokat használ a háztartásban, például tisztítószereket, festékeket vagy növényvédő szereket, a következő intézkedésekkel fokozható a biztonság:

  • Tartsa be a terméken található veszély- és biztonsági információkat.

  • Csak annyi terméket vagy veszélyes anyagot használjon, amennyi szükséges.

  • Ne használjon egyidejűleg több különböző terméket.

  • Szükség esetén használjon egyéni védőeszközöket, például védőkesztyűt, légzésvédőt, vagy védőszemüveget.

  • A helyiségeket kellőképpen szellőztesse.

  • A termék kesztyű nélküli használata után kezelje kezét hidratáló krémmel.

Védje magát a munkahelyén is!

Nem csak a hétköznapi életben, hanem a munkahelyén is vegyi anyagokkal és más veszélyes anyagokkal kell foglalkoznia? Tudjon meg mindent a veszélyes anyagok kezeléséről a DENIOS magazinból - a megfelelő tárolástól az agresszív anyagok biztonságos kezeléséig.

Tudjon meg többet a veszélyes anyagok kezeléséről most!

A veszélyes anyagok megfelelő tárolása

A veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetek elkerülése érdekében a veszélyes anyagok tárolására vonatkozó következő tanácsokat érdemes otthon is betartani. Tárolja a veszélyes anyagokat

  • mindig gyermekek számára elérhetetlen helyen,

  • mindig az élelmiszerektől elkülönítve,

  • lehetőleg magasan, vagy zárható szekrényekben.

Ezenkívül soha ne töltse át a termékeket más flakonba/ tárolóedénybe, így a csomagoláson lévő címkézés és utasítások mindig olvashatóak maradnak, és az anyagok nem lesznek összetéveszthetők.

A veszélyes anyagok hulladékainak megfelelő kezelése

A vegyszerhulladékot és egyéb veszélyes anyag hulladékát szakszerűen kell kezelni, hogy ne jelentsenek veszélyt a környezetre. Mindemellett egyes vegyi hulladékok, mint pl. a gyógyszerek, fertőtlenítőszerek, elemek, akkumulátorok, motorolaj, növényvédő szerek, aeroszolos dobozok, illetve fagyálló folyadékok veszélyes hulladéknak minősülnek, ezért ezeket semmiképpen sem szabad a háztartási hulladékkal együtt elhelyezni.

A vegyszerhulladék elhelyezése magánszemélyek esetén különböző lehetőségek állnak rendelkezésre, lakóhelytől függően, például:

  • Települési hulladék gyűjtőhelyek

  • Újrahasznosító központok

  • Veszélyes hulladékot begyűjtő járatok

  • Visszaküldés a gyártóhoz (pl. gyógyszertárban, vagy barkácsáruházban leadva)

i

Tipp: Egyes veszélyes anyagokat vissza lehet küldeni a gyártóhoz, például a motorolajat a barkácsáruházakból, vagy a lejárt gyógyszereket a gyógyszertárakból.

Mik a teendők a háztartásban bekövetkező veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetek esetén?

Ha minden óvintézkedés ellenére mérgező anyaggal kapcsolatos baleset történik, maradjon nyugodt, de cselekedjen haladéktalanul. Ha az érintett személy nem szenvedett életveszélyes sérüléseket, hívja a mentőszolgálatot (104) - súlyosabb esetben hívja a 112-es segélyhívó számot. Kövesse a kapcsolattartó személy utasításait, és végezze el az elsősegélynyújtási intézkedéseket, például vegye le a nedves ruházatot vagy öblítse ki a szemet.

Adja meg a mentőszolgálatnak a termék UFI-kódját - (unique formula identifier) ezt a 16 betűből és számból álló kódot a címkén találja. A kód segítségével a mentők munkatársai azonosítani tudják a vegyi anyagot, és meg tudják tenni a megfelelő intézkedéseket.

i

Figyelem! Különösen veszélyes, ha maró hatású anyagok, például sósav kerül a bőrre. Az érintett területet azonnal le kell öblíteni, kötszert kell tenni rá, és ez után kell hívni a mentőszolgálatot.

Új hírlevél feliratkozóknak
10% kedvezmény

A következő online rendelésre vonatkozik, más kedvezménnyel vagy akciós árral nem vonható össze.

Veszélyes anyagok biztonságos kezelése a háztartásban a DENIOS segítségével

A mindennapi életben számos olyan anyaggal találkozunk, amelyek veszélyesek lehetnek az egészségünkre és a környezetre, és ezért különösen körültekintő kezelést igényelnek. Csak annyi mérgező vegyszert használjon a háztartásban, amennyi feltétlenül szükséges. Győződjék meg arról is, hogy megfelelően tárolja őket, és tájékozódjon a lehetséges veszélyekről - így vészhelyzet esetén felkészült lesz és gyorsan tud cselekedni.

A veszélyes anyagok kezelése során szükséges lehető legjobb védelem érdekében a DENIOS weboldalán számos egyéb hasznos információ található a veszélyes anyagok kezeléséről és a megfelelő egyéni védőeszközökről - a védőkesztyűktől a légzésvédőkig.

Hasonló bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Menü
Bejelentkezés
Az Ön kosaraHozzáadva a kosárhoz
A kosárhoz
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00